Dziś zostanie otwarty najwyższy wieżowiec świata
- IAR
818 metrów wysokości, 206 pięter, z czego 160 użytkowych. W Dubaju dziś zostanie oddany do użytku najwyższy budynek na świecie.
Spośród 100 najwyższych budowli świata aż 57 znajduje się w Azji. Tylko w Chinach wybudowano 32 obiekty zaliczane do setki najwyższych budowli świata. Część z nich znajduje się w Hongkongu oraz Makao. Jednymi z najwyższych wieżowców na świecie poszczycić się też mogą Malezja oraz Tajwan. W ostatnim czasie jedynie sześć, spośród kilkudziesięciu wznoszonych współcześnie wieżowców, budowanych jest poza kontynentem azjatyckim.
Ceremonia otwarcia liczącego 169 pięter wieżowca w Dubaju, ma towarzyszyć wielka gala, a wieczorem niebo nad miastem rozświetlą tysiące ogni sztucznych.
Obrońcy praw człowieka oraz przedstawiciele związków zawodowych twierdzą jednak, że budowla powstała dzięki wykorzystaniu niewolniczej siły roboczej. Robotnicy zatrudnieni przy budowie najwyższego gmachu świata pochodzili głównie z Indii oraz Pakistanu, a ich dzienne wynagrodzenie nie przekraczało pięciu dolarów.
Architekt Stefan Kuryłowicz uważa, że wysokie budynki to przyszłość architektury. Coraz więcej ludzi przenosi się do miast i aby ograniczyć rozrastanie się przestrzeni miejskich trzeba będzie, zwłaszcza w centrum, stawiać wysokie budynki.
Architekt dodaje, że wysokie budynki są znacznie bardziej ekologiczne od kilku budynków, które na większej powierzchni miałyby tę samą kubaturę. Zwraca też uwagę, że jeden budynek w centrum miasta, zamieszkany przez większą liczbę osób skutkuje wzrostem popularności komunikacji miejskiej i mniejszą liczbą aut na drodze.
Stefan Kuryłowicz mówi, że mieszkanie w wieżowcu tak wysokim jak ten w Dubaju ma kilka minusów. Na takiej wysokości temperatura powietrza spada o kilka stopni Celsjusza, silniejsze są również wiatry. Dodaje że uciążliwy może być również długi czas podróży windą. Jest jednak przekonany, że mieszkania i biurowce w budynku bez problemu znajdą nabywców wśród najbogatszych ludzi na świecie.
Statystycznie co 10 lat architekci przekraczają granicę wysokości budynków o kolejne 10 metrów. Wynikałoby z tego, że około 2030 roku powstanie wieżowiec, który będzie mieć ponad kilometr wysokości.