Hamas ostrzega prezydenta Autonomii Palestyńskiej
Liderzy palestyńskiego Hamasu zapowiedzieli, że za trzy miesiące przestaną uznawać Mahmouda Abbasa za prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Hamas stoi na stanowisku, że jeden z jego liderów powinien zająć fotel prezydencki po wygaśnięciu kadencji Abbasa, co nastąpi 8 stycznia 2009 roku.
Komunikat, który pojawił się wkrótce po poniedziałkowym (6.10) głosowaniu nad rezolucją Hamasu w tej sprawie, odczytany został jako próba wywarcia nacisku na Abbasa i liderów Fatahu (partii obecnego prezydenta, rządzącej na Zachodnim Brzegu) negocjujących z Hamasem – za pośrednictwem Kairu – kwestię podziału władzy. Jeden z członków Fatahu stwierdził wprost, iż posunięcie to uznać należy za „próbę sabotowania przez Hamas egipskiego wysiłku na rzecz pogodzenia Palestyńczyków”.
Z kolei Hamas zapowiedział, że jeśli obecny szef Autonomii Palestyńskiej nie ogłosi wkrótce terminu wyborów prezydenckich, ugrupowanie to uzna Ahmada Bahara (członka Hamasu) – pełniącego obowiązki przewodniczącego parlamentu – tymczasowym następcą Abbasa. Osama Al-Muzaini – jeden z liderów Hamasu – stwierdził ponadto, że jego ruch jest gotowy do wszelkich legalnych działań, których celem byłoby przywrócenie jedności narodowej, pod warunkiem respektowania wyników wyborów i z dala od „amerykańskich nakazów”.
Prawo Podstawowe – czyli prototyp palestyńskiej konstytucji – mówi, iż zarówno prezydent, jak i posłowie do parlamentu, wybierani są na cztery lata. Istnieje jednak furtka prawna, którą może zastosować Fatah, polegająca na tym, iż kadencję prezydenta można przedłużyć o rok, o ile leży to w interesie narodowym. Jednak – jak twierdzi Al-Muzaini – musiałaby to poprzedzać pełna zgoda Palestyńczyków na takie posunięcie.
Mahmoud Abbas został prezydentem Autonomii Palestyńskiej w styczniu 2005 roku (wkrótce po śmierci Jasira Arafata), ale rok później to Hamas pokonał jego partię w wyborach parlamentarnych, czego następstwem okazał się permanentny konflikt polityczny pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Jako, że żadna ze stron nie miała zamiaru dzielić się władzą, Hamas – izolowany przez społeczność międzynarodową – w czerwcu 2006 roku siłą przejął rządy w Strefie Gazy.
Na podstawie: english.aljazeera.net, www.palestine-info.co.uk