Abbas obwinia Hamas za przelew palestyńskiej krwi
Mahmoud Abbas - prezydent Autonomii Palestyńskiej i lider rządzącej Zachodnim Brzegiem Jordanu partii Fatah - oskarżył w niedzielę Hamas o sprowokowanie Izraela do pacyfikacji Strefy Gazy.
Abbas obarczył "Islamski Ruch Oporu" winą za izraelski atak na zachodnią część Autonomii Palestyńskiej, którego skutkiem jest śmierć około 300 osób (stan na 29.12), przy czym liczba ofiar może się zwiększyć, ponieważ władze Izraela zapowiedziały dłuższą akcję pacyfikacyjną.
"Rozmawialiśmy z liderami Hamasu i prosiliśmy ich, aby nie przerywali rozejmu z Izraelem, który powinien trwać bez końca, dzięki czemu uniknęlibyśmy tego, co się stało" - powiedział palestyński prezydent, który ponadto oskarżył Hamas o paraliżowanie wewnątrzpalestyńskiego procesu pojednawczego.
Słowa Abbasa zaskoczyły liderów "Islamskiego Ruchu Oporu" i spotkały się z krytyką znacznej części świata arabskiego. Fawzi Barhoum - rzecznik prasowy Hamasu - skrytykował prezydenta, stwierdzając, iż "pomniejsza on ból oraz cierpienie narodu palestyńskiego i usprawiedliwia 'holokaust' Palestyńczyków, jakiego dopuszcza się Izrael, prowadząc przeciwko nim wojnę".
Odwołująca się do ideologii islamistycznej oganizacja Hamas powstała na przełomie 1987 i 1988 roku, wkrótce po wybuchu pierwszej intifady - spontanicznego powstania ludności palestyńskiej, wymierzonego w izraelską okupację Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Hamas działa dwutorowo. Przede wszystkim prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność społeczną, dążąc do poprawy sytuacji materialno-bytowej Palestyńczyków żyjących na obszarze Autonomii Palestyńskiej. Jednak medialną sławę zdobył dzięki aktywności zbrojnej, organizując samobójcze ataki terrorystyczne na Izraelczyków. Działo się tak odkąd Organizacja Wyzwolenia Palestyny i partia Fatah zmieniły politykę wobec Izraela, rezygnując z walki zbrojnej i przystępując do zainicjowanego na początku lat dziewięćdziesiątych (przez Stany Zjednoczone) procesu pokojowego, który - poza utworzeniem Autonomii Palestyńskiej - nie przyniósł Palestyńczykom wolności i pokoju.
Doprowadziło to do znacznej polaryzacji palestyńskiej sceny politycznej i zdominowania jej przez dwie konkurujące ze sobą siły - organizację Hamas i partię Fatah, która od połowy lat dziewięćdziesiątych rządziła Autonomią, korzystając przy tym z wszelkich profitów płynących z posiadania władzy. Monopol Fatahu na władzę został złamany dopiero w styczniu 2006 roku, na skutek zwycięskich dla Hamasu wyborów parlamentarnych i objęcia teki premiera przez polityka Hamasu - Ismaila Haniję. Efektem tego okazała się izolacja Hamasu przez społeczność międzynarodową i Izrael, który uznawał jedynie Fatah i kompromisowego Mahmouda Abbasa. Stan taki nie mógł trwać wiecznie, w związku z czym w czerwcu 2007 roku Hamas siłą przejął władzę w Strefie Gazy, co - wedle niektórych analityków - było Izraelowi na rękę. Zaostrzyło to konflikt wewnątrzpalestyński i doprowadziło do obecnego starcia Izraela z Hamasem.
Na podstawie: english.aljazeera.net, www.alarabiya.net