Rosja/ Ratyfikacja Protokołu z Kioto
4 listopada prezydent W. Putin podpisał w imieniu Federacji Rosyjskiej Protokół z Kioto. Właściwą ustawę Duma przyjęła 22 października, swoją akceptację wyraziła także Rada Federacji 27 października 2004 r. Pod aktem brakowało już tylko podpisu prezydenta. Decyzji towarzyszyła ostra debata wewnętrzna, w końcu jednak argumenty zwolenników ratyfikacji przeważyły.
Ratyfikacja dokumentu przez Rosję oznacza, że w praktyce nie będzie już teraz przeszkód, aby Protokół wszedł w życie. Mimo odmowy jego podpisania m.in. przez USA, Australię czy Chiny spełniony bowiem zostanie najprawdopodobniej warunek przyjęcia umowy z Kioto przez kraje odpowiedzialne za co najmniej 55 % światowej emisji gazów cieplarnianych.
Protokół zobowiązuje jego strony do obniżenia emisji zanieczyszczeń do poziomu o 5,2 % mniejszego niż w 1990 r. w latach 2008-2012. Warunki wynegocjowane przez Rosję pozwalają jej w tym okresie do redukcji na nieco mniejszą skalę. Rozmowy na temat kolejnych ograniczeń emisji zanieczyszczeń (to jest w okresie po roku 2012) mają się rozpocząć w przyszłym roku.
Postanowienie o przyłączeniu się Rosji do sygnatariuszy Protokołu z Kioto zostało przyjęto z entuzjazmem przez kraje promujące od dłuższego czasu jego wejście w życie. W szczególności prezydenta W. Putina „pochwalili” premier Wielkiej Brytanii T. Blair oraz premier Japonii J. Koizumi.
[na podst. itar-tass, guardian.com]