Mała Wojna - analiza przyczyn i skutków konfliktu w Gruzji
Wojna pięciodniowa jaka rozegrała się miedzy Rosją a Gruzją w sierpniu 2008 roku wyznacza nowe granice czasowe w postzimnowojennym swiecie i jego standartach bezpieczeństwa międzynarodowego.
Książka Ronalda Asmusa „Mała Wojna” z jakże wymownym podtytułem „Która wstrząsnęła światem - Gruzja, Rosja i przyszłość zachodu” to chyba pierwsza tak dogłębna analiza konfliktu zbrojnego po między Rosją a Gruzją z sierpnia 2008 roku. Autor – wybitny analityk amerykański, polityk i świadek wielu ważnych spotkań i wydarzeń, wprowadza nas w często zakulisowy świat polityki, negocjacji i ideologicznych targów. W mistrzowski sposób opisuje nam całe tło dramatycznych sierpniowych wydarzeń, całą ich genezę, której upatruje m.in. w uznaniu przez część społeczności międzynarodowej niepodległości Kosowa, wprowadza nas w kuluary szczytu NATO w Bukareszcie pokazując bez lukru w jaki sposób politycy wytargowują po miedzy sobą zadowalające ich rozwiązania. Naświetla czytelnikowi całą złożoność sytuacji wewnętrznej Gruzji oraz jej położenia międzynarodowego w przededniu wojny. Wreszcie w sposób wyraźny opisuje nam polityczno - militarną pułapkę jaką zastawiła Rosja i jej przywódcy na dążącą do integracji z zachodem Gruzję jako państwo i na Michaela Saakaszwilego osobiście. Mała wojna gdzieś na peryferiach dawnego Związku Radzieckiego wyznaczyła pewną granicę czasową, po której świat powinien dostrzec nową – starą twarz Rosji, po której jak się wydaje nic nie powinno być takie jak przez ostatnie dwadzieścia lat. Wojna ta wystawiła na próbę cały system bezpieczeństwa międzynarodowego jaki ukształtował się po upadku żelaznej kurtyny. I system ten okazał się zawodny. Ronald Asmus pokazuje w swej książce przegranych tej wojny a są nimi wszystkie strony tego konfliktu, są nimi też Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Dlaczego? Przeczytajcie! Autor zadaje wiele niewygodnych dla zachodu pytań.
Książkę mimo swojej sporej objętości czyta się szybko, jest napisana bardzo przystępnym językiem. Powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich zajmujących się tym regionem.