Chiny podtrzymują swobody dla zachodnich dziennikarzy
Chińskie władze przedłużyły ważność przepisów gwarantujących większą swobodę dla zagranicznych dziennikarzy. Wprowadzono je w styczniu ubiegłego roku, jako jedno z zobowiązań przez igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Tymczasowe regulacje, które pozwalały dziennikarzom m.in. na przeprowadzanie wywiadów oraz swobodne podróżowanie po chińskiej prowincji bez potrzeby ubiegania się o zgodę władz, zgodnie z wcześniejszym planem miały wygasnąć w piątek (17.10). Pekin zdecydował się jednak przedłużyć je na czas nieokreślony.
„Chiński rząd z radością wita zachodnie media i obiecuje, że będzie starał się im pomagać jak tylko to możliwe” powiedział Wang Chen, jeden z wysokich urzędników zajmujących się polityką informacyjną. Wyraził jednocześnie nadzieję, że „będą one przedstawiać Chiny w sposób sprawiedliwy i nie kierując się uprzedzeniami tak, aby promować współpracę z resztą świata”.
Decyzja ta została przyjęta z zadowoleniem przez główne organizacje reprezentujące zachodnich dziennikarzy. „Wierzymy, że będzie to krok naprzód w stronę pełnego otwarcia mediów w Chinach” powiedział Jonathan Watts, szef chińskiego Klubu Zagranicznych Dziennikarzy. Jednocześnie wezwał rządzących, aby zagwarantowali, że regulacje będą przestrzegane przez policję oraz władze lokalne.
Amerykański dziennikarz Seymour Topping zgodził się, że podtrzymanie istniejących przepisów jest oznaką widocznego postępu Chin. Jego zdaniem chińskie władze powinny nauczyć się tolerować oceny świata zewnętrznego, bez względu na to, czy są one pozytywne czy negatywne.
Dziennikarze przypomnieli również, że pomimo zagwarantowanej swobody działań, w dalszym ciągu dochodzi do zatrzymań reporterów, którzy zajmują się pewną grupą wrażliwych tematów (jak np. Tybet).
Tymczasem organizacje praw człowieka zaapelowały do chińskich władz, aby rozszerzyły utrzymane w mocy swobody także na chińskich dziennikarzy. „Władze powinny respektować chińską konstytucję, która gwarantuje wolność prasy” powiedziała Sharon Hom, szefowa organizacji Human Rights in China.
Na podstawie: chinadaily.com.cn, news.bbc.co.uk, iht.com