Chiny-Tajwan/ Historyczne spotkanie chińskich przywódców
Prezydent Chin Hu Jintao spotkał się w sobotę (12.04) z tajwańskim wiceprezydentem-elektem Vincentem Siewem. Przyszły przywódca Tajwanu Ma Ying-jeou określił je w poniedziałek (14.04) jako „początek topnienia lodów” w stosunkach pomiędzy Pekinem a Tajpej. Do krótkiego, 20-minutowego spotkania doszło przy okazji odbywającego się na chińskiej wyspie Hainan azjatyckiego forum ekonomicznego Boao. Były to rozmowy na najwyższym szczeblu od czasu ewakuacji Kuomintangu na Tajwan wskutek przegranej wojny domowej w 1949 r.
„Dzięki temu spotkaniu usuniętych zostało część z barier wstrzymujących wznowienie negocjacji dotyczących sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej” powiedział Ma. Wyraził on nadzieję, że strony usiądą do rozmów niedługo po 20. maja, kiedy to zostanie on zaprzysiężony na urząd prezydenta.
Jednocześnie prezydent-elekt zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż przed negocjatorami wciąż „istnieje długa droga” do faktycznej poprawy relacji między kontynentem a wyspą, a ostatnie rozmowy „jedynie stopiły czubek góry lodowej”. Dodał jednak, że „chińskie władze w czasie Forum wykazały wiele dobrej woli”.
Ma podkreślił, że w trakcie rozmów chińscy przedstawiciele „pozytywnie” odnieśli się do propozycji Tajwanu dotyczących dalszego otwarcia wyspy na chińskich turystów oraz zwiększenia liczby bezpośrednich lotów przez Cieśninę. Były to jedne z głównych punktów programu wyborczego, który pozwolił Ma na wygranie marcowych wyborów prezydenckich. Kandydat Kuomintangu opowiada się za ożywieniem tajwańskiej gospodarki dzięki bliższej współpracy oraz otwartości na inwestycje z kontynentu.
Chiński prezydent komentując spotkanie stwierdził, że współpraca gospodarcza i wymiana handlowa tworzą historyczną szansę dla Chin i Tajwanu. „Jestem zadowolony, że miałem okazję wymienić poglądy na te tematy” stwierdził Hu po zakończeniu rozmów.
Dodał on, że relacje gospodarcze pomiędzy wyspą a kontynentem znakomicie rozwijały się przez dwie dekady, jednak w ciągu ostatnich ośmiu lat „stosunki przechodziły przez trudny okres z przyczyn wszystkim wiadomych, co nie było pożądane przez mieszkańców obydwu stron Cieśniny". Nawiązał on w ten sposób do okresu prezydentury Chen Shui-biana, który opowiadał się za większą niezależnością Tajwanu.
Według Chen Deminga, chińskiego ministra handlu, który brał udział w rozmowach ze stroną tajwańską, firmy z kontynentu są bardzo zainteresowane inwestycjami na wyspie. „Mamy nadzieję, że już w najbliższym czasie Tajwan otworzy się na nasze inwestycje i produkty” stwierdził Chen. Wiceprezydent Siew przedstawił w czasie Forum 12 dużych projektów inwestycyjnych, w których na początek będą mogły wziąć udział chińskie firmy.
Tymczasem przedstawiciele Demokratycznej Partii Postępu określili obecność wiceprezydenta Siewa na Forum Boao jako „kompletną porażkę”. Według nich nie tylko nie osiągnął on żadnych konkretnych rezultatów, ale pomógł w odciągnięciu uwagi opinii międzynarodowej od kwestii Tybetu oraz spowodował zamieszanie związane z polityką Tajwanu wobec Chin.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, chinadaily.com.cn, taiwannews.com.tw