Chiny-Tajwan/ Jest wstępne porozumienie w sprawie połączeń lotniczych
Przedstawiciele Pekinu i Tajpej doszli do wstępnych uzgodnień dotyczących wznowienia bezpośrednich lotów pasażerskich przez Cieśninę Tajwańską. To kolejny efekt zachodzącej w ostatnich miesiącach poprawy relacji między wyspą a kontynentem. Ostateczne decyzje mają zostać podjęte w Pekinie w trakcie rozpoczynającej się w środę (11.06) wizyty 19-osobowej tajwańskiej delegacji pod kierownictwem Chiang Pin-kunga, szefa półoficjalnej fundacji zajmującej się współpracą z Chinami. „Naszym celem jest otwarcie 18 pasażerskich lotów czarterowych, które będą miały miejsce w każdy weekend” poinformował Chiang przed wylotem do Chin.
W Pekinie tajwańscy negocjatorzy spotkają się Chen Yunlinem, szefem analogicznego stowarzyszenia zajmującego się stosunkami z wyspą. Poza kwestią połączeń lotniczych będą oni dyskutować także na temat uruchomienia bezpośrednich połączeń morskich, dalszego rozwoju „trzech małych połączeń” pomiędzy należącymi do Tajwanu wysepkami w Cieśninie a nadmorskimi chińskimi miastami, współpracy w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości oraz wejścia tajwańskich instytucji finansowych na rynek chiński. Będą to pierwsze rozmowy negocjatorów od dziewięciu lat.
Chiang zapowiedział też, że zaprosi Chena do złożenia wizyty na wyspie „w dowolnym czasie odpowiednim dla niego”. Byłby on najwyższym rangą chińskim urzędnikiem, który przybył na Tajwan od czasu zakończenia wojny domowej w 1949 r.
W kwietniu Chiang informował, że bezpośrednie loty będą wznowione 4. lipca tego roku. Jak poinformował Leo Tseng, szef planowania w tajwańskiej fundacji zajmującej się stosunkami z kontynentem, loty obsługiwane będą przez cztery lotniska po każdej ze stron. W Chinach będą to: Pekin, Szanghaj, Xiamen oraz Guangzhou. Samoloty z tych portów będą lądować na dwóch lotniskach w Tajpej oraz w miastach Kaohsiung i Taichung.
Decyzją tajwańskich władz z kontynentu na wyspę będzie mogło przybyć maksymalnie 3 tys. turystów dziennie. Tseng dodał, że w przyszłości rząd zezwoli także chińskim liniom lotniczym na otwieranie swoich przedstawicielstw na wyspie.
Strony nie doszły jeszcze do porozumienia w sprawie uruchomienia transportu towarowego. Bezpośrednie połączenia transportowe z Tajwanu do Chin, które są największym partnerem handlowym wyspy, są zabronione od prawie sześćdziesięciu lat.
Na podstawie: taiwannews.com.tw, bloomberg.com