Indonezja/ Generał Suharto nie żyje
Były wieloletni prezydent Indonezji generał Hadji Mohamed Suharto, zwany także „uśmiechniętym generałem”, zmarł w niedzielę (27.01) po długotrwałej chorobie. Suharto został przewieziony do szpitala 4 stycznia z objawami anemii i niskim ciśnieniem krwi. Jego stan dramatycznie się pogorszył 11 stycznia, wystąpiła niewydolność płuc, serca i nerek. Przy życiu utrzymywała go jedynie aparatura medyczna.
Media już wtedy spekulowały o jego śmierci. Kilka serwisów ulegając plotkom przedwcześnie podało informacje o zgonie generała. Po ostrym dementi ze strony rodziny informowano cały czas o raz lepszym, raz gorszym stanie dyktatora. W sobotę (26.01) lekarze jeszcze informowali o „przełomowej poprawie” stanu zdrowia.
Pomimo złej sławy, Suharto w ostatnich jego dniach odwiedziło wiele znaczących osobistości ze świata polityki, aby oddać mu cześć. m. in. byli premierzy Singapuru – Lee Kuan Yew i Malezji – Mahathir Mohamad.
Zły stan zdrowia Suharto wywołał wiele dyskusji, czy w ostatnich dniach jego życia nie wybaczyć mu jego postępowania w czasie dyktatury. Co zaskakujące opowiedział się za tym nawet prezydent Timoru Wschodniego Jose Ramos Horta, który przez lata walczył o swoją ojczyznę okupowaną przez Indonezję, za co dostał pokojową nagrodę Nobla.
Przez ostatnie pięć dni Suharto przebywał w domu. „Mój ojciec odszedł w spokoju. Niech Bóg go pobłogosławi i wybaczy wszystkie jego błędy” powiedziała Tutut, najstarsza córka generała.
Urzędujący prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono zapowiedział tygodniową żałobę narodową. Pogrzeb odbędzie się na koszt państwa, a ciało dyktatora będzie dowiezione z honorami przez Siły Powietrzne. "Proszę wszystkich Indonezyjczyków o modlitwę, aby dobre uczynki i oddanie narodowi zostało dostrzeżone przez Allaha wszechmogącego oraz aby dał siłę jego rodzinie w tym trudnym dla nich czasie. Suharto dokonał wielkich rzeczy dla naszego narodu" wygłosił prezydent w oświadczeniu.
Suharto urodził się w 1921 roku na Jawie. Studiował w akademii wojskowej. Oddał się karierze wojskowej. W 1962 został generałem brygady. Trzy lata później krwawo stłumił komunistyczne powstanie i odsunął od władzy lewicowego prezydenta Sukarno. Od 12 marca 1967 aż do maja 1998 oficjalnie pełnił funkcję prezydenta.
Okres jego dyktatury charakteryzował się zwalczaniem związków zawodowych i wszystkich innych przejawów opozycji, przy których nagminnie łamano prawa człowieka. Zerwał stosunki dyplomatyczne z Chinami, lecz pozostawał w stałych kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi. Dokonał zbrojnej aneksji Timoru Wschodniego. Mimo wszechobecnej korupcji Suarto odbudował ekonomicznie kraj i nadał mu pozycję lidera w regionie.
Po zamieszkach w 1998 Suharto ustąpił oddając stanowisko ówczesnemu wiceprezydentowi Jusufowi Habibie, który rok później zrzekł się stanowiska i przeprowadził demokratyczne wybory.
Po ustąpieniu Suharto oskarżono go o nadużycia władzy, m. in. zarzucano mu odpowiedzialność za śmierć od 700 tys. do 2 milionów ludzi, jednak proces nigdy się nie odbył ze względu na bardzo zły stan zdrowia generała. Dyktator od roku 2000 przebywał w areszcie domowym.
Na podstawie: cnn.com, reuters.com, gazeta.pl