Japonia/ Kolejny etap ocieplenia stosunków chińsko-japońskich
Przywódcy Chin i Japonii podpisali w środę (07.05) umowę, która ma ustanowić „nowy punkt wyjścia” w relacjach pomiędzy państwami.
Zawarte porozumienie jest wynikiem rozmów prezydenta Hu Jintao z japońskim premierem Yasuo Fukudą, do których doszło w Tokio w czasie drugiego dnia oficjalnej wizyty chińskiej delegacji.
„Obydwa narody zgadzają się, że Chiny i Japonia wspólnie ponoszą wielką odpowiedzialność za międzynarodowe bezpieczeństwo i światowy rozwój w XXI wieku” głosi wspólne oświadczenie wydane po szczycie. Zgodnie z umową ustalono m.in., że przywódcy krajów będą spotykać się na corocznych szczytach.
Po spotkaniu Fukuda powiedział, że przywódcy porozumieli się, że strony będą prowadzić rozmowy w celu rozwiązania sporu dotyczącego wydobycia gazu na Morzu Wschodniochińskim. „Zgodziliśmy się, że dzięki tym wartościowym dyskusjom poczyniliśmy znaczące postępy, a rozwiązanie kwestii spornych jest już w zasięgu wzroku” stwierdził Fukuda.
Z kolei chiński prezydent podkreślił, że „Chiny i Japonia nie mają innego wyjścia niż obranie drogi pokoju, przyjaźni i współpracy jako sąsiedzi i kraje mające znaczny wpływ na region Azji i na cały świat”. Dodał, że wierzy, iż „stosunki pomiędzy naszymi krajami znalazły się w nowym punkcie wyjścia”.
Wizyta Hu jest pierwszą od 1998 roku, kiedy jego poprzednik Jiang Zemin wywołał spore kontrowersje pouczając japońskich polityków na temat militarystycznej przeszłości Japonii.
Chiny zawiesiły stosunki z Tokio na wysokim szczeblu w latach 2001-2006, czyli za czasów urzędowania premiera Junichiro Koizumiego. Był to protest przeciwko jego częstym wizytom w świątyni Yasukuni, która w oczach Chin jest miejscem gloryfikującym japoński militaryzm. Relacje między państwami ociepliły się po tym, jak Fukuda obiecał, że w czasie swojej kadencji nie będzie odwiedzał świątyni i wezwał Japończyków do pokory względem przeszłości kraju.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, chinadaily.com.cn