Japonia/ Rosyjski bombowiec naruszył japońską strefę powietrzną
Rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-95 „Bear” wleciał w sobotę (09.02) nad wyspy Izu należące do terytorium Japonii. Rząd Japonii zażądał pełnych wyjaśnień dotyczących przyczyn naruszenia strefy powietrznej. Do zdarzenia doszło około 650 km na południe od Tokio o godzinie 7.30 nad ranem. Lot w niedozwolonym obszarze nad wyspą Sofugan zajął blisko 3 minuty. Jak dowiedziała się agencja Kyodo dowództwo japońskie zakwalifikowało samolot jako „intruza” i wysłało 22 myśliwce zmuszając go do opuszczenia terytorium Japonii.
Ostra reakcja rządu Japonii spotkała się z niezwykle lakoniczną odpowiedział władz rosyjskich, które przekazały agencji Interfax, że lot bombowca Tu-95 jest rutynową misją nad Pacyfikiem przy udziale innych samolotów z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo rzecznik rosyjskich sił powietrznych Alexander Drobyshevsky zapewnił, że „lot był całkowicie zgodny z regułami prawa międzynarodowego nad wodami neutralnymi i nie nastąpiło naruszenie granicy”.
Ostatni tego typu incydent miał miejsce w styczniu 2006 roku, gdy samolot rosyjskich sił powietrznych wleciał nad tereny północne niedaleko wysp Kurylskich, które od dawna są punktem zapalnym w stosunkach Rosyjsko-Japońskich.
Oficjalnie Rosja i Japonia są w ciągłym stanie wojny ze względu na niepodpisanie traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Niemniej Rosja dąży do poprawy stosunków z Japonią ze względu na możliwą współpracę gospodarczą. Niezależnie od powodów zajścia nie przysłuży się ono poprawieniu relacji między państwami.
Tupolew 95 (w skrócie Tu-95) w kodzie NATO „Bear” jest największym bombowcem rosyjskich sił powietrznych. Pierwsza wersja została zaprojektowana w latach 50. Produkcję najnowszej wersji (Tu-95MS) zakończono dopiero w 1992 roku. Bombowiec osiąga kolosalne rozmiary - jego długość i rozpiętość w zależności od wersji mają ponad 50 metrów. Samolot jest dostosowany do przenoszenia 16 rakiet samosterujących CH-55 przenoszących jądrowe głowice bojowe, jak również sprzętu fotograficznego i systemów rozpoznania radioelektronicznego.
Na podstawie: reuters.com, news.bbc.co.uk