Japonia/ Zmiana na stanowisku ministra obrony
Powodem złożonej we wtorek (3.07) rezygnacji ministra obrony Fumio Kyuma była wypowiedź dotycząca amerykańskiego ataku nuklearnego w czasie II wojny światowej. Nowym ministrem obrony została Yuriko Koike, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Na cztery tygodnie przed wyborami parlamentarnymi dymisja ministra obrony stała się kolejnym znakiem kryzysu w rządzie premiera Shinzo Abe. Rezygnacja została spowodowana kontrowersyjną wypowiedzią ministra, który usprawiedliwił amerykański atak nuklearny na Hiroszimę oraz Nagasaki. Reprezentujący okręg Nagasaki Fumio Kyuma został za to ostro skrytykowany zarówno przez opozycję, media, jak i członków własnego rządu. Podczas konferencji prasowej, w czasie której Kyuma ogłosił swą rezygnację, minister oskarżył media, które rzekomo przekręciły jego słowa.
Nowym ministrem obrony została Yuriko Koike, która do tego czasu była doradcą premiera ds. bezpieczeństwa, wcześniej zasiadała w rządzie jako minister środowiska. Jej kandydatura spotkała się z krytyką w parlamencie. Zarzuca się jej małe rozeznanie w sprawach militarnych. Nowa minister obrony wśród swoich priorytetów wymieniła renegocjowanie porozumienia z USA dotyczącego obecności wojsk amerykańskich na terytorium Japonii, stworzenie „efektywnego oraz elastycznego systemu obrony”, w tym budowę systemu antyrakietowego. „Mam nadzieję dokończyć renegocjacje dotyczące obecności wojskowej USA w Japonii, wliczając w to przeniesienie amerykańskiej bazy powietrznej oraz oddziałów Marines z Okinawy na wyspę Guam” – powiedziała minister Yuriko Koike podczas spotkania z dziennikarzami.
Zmiana na stanowisku ministra obrony została przeprowadzona tuż przed wyborami do izby wyższej parlamentu Japonii, które odbędą się 29 lipca. Od pewnego czasu rząd premiera Shinzo Abe zmaga się z kryzysem, spowodowanym kolejnymi skandalami. Popularność premiera oraz rządu spadła poniżej 30%, co w obliczu nadchodzących wyborów wywołuje niepokój w szeregach stanowiącej podstawę gabinetu Partii Liberalno-Demokratycznej.
Na podstawie: nytimes.com, japantoday.com, bbc.co.uk