Korea Północna/ Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim

Oskarżenia o naruszenie wód terytorialnych to kolejne z prowokacyjnych działań, które Phenian podjął w ciągu ostatnich dni. W ich ramach doszło m.in. do wyrzucenia południowokoreańskich ekspertów ze wspólnie zarządzanych stref ekonomicznych oraz przeprowadzenia testów rakiet krótkiego zasięgu.
Korea Północna domaga się również przeprosin za słowa jednego z południowokoreańskich generałów. Kim Tae-young stwierdził niedawno, że Seul mógłby uderzyć na domniemane pozycje instalacji nuklearnych, gdyby okazało się to konieczne.
Tymczasem w środę południowokoreańskie ministerstwo obrony zwróciło się do Phenianu z oświadczeniem wzywającym do zaprzestania „oszczerstw” i powstrzymania działań mogących zdestabilizować sytuację na Półwyspie. Seul ostrzegł też, że zdecydowanie odpowie na ewentualny atak.
Działania Phenianu zostały spowodowane przez politykę Lee, który od czasu objęcia stanowiska w lutym tego roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaostrzył stanowisko Korei Południowej i powiązał dostarczanie pomocy z postępami w procesie denuklearyzacji oraz przestrzeganiem praw człowieka.
Zwiększenie napięcia w regionie ma również związek z rosnącymi cenami żywności (w tym ryżu) na rynkach międzynarodowych. Dotknięta stratami spowodowanymi przez zeszłoroczną powódź, Korea Północna prawdopodobnie bardziej niż w poprzednich latach boryka się z problemem głodu. Phenian może zatem próbować zaostrzyć sytuację, aby zwrócić na siebie uwagę i zmusić społeczność międzynarodową do dostarczenia pomocy żywnościowej.
Na mocy zeszłorocznego porozumienia wynegocjowanego w ramach rozmów sześciostronnych, Korea Północna, w zamian za likwidację programu nuklearnego, miała otrzymywać pomoc międzynarodową oraz uzyskać ustępstwa dyplomatyczne. Od dwóch miesięcy trwa jednak impas w realizacji umowy ze względu na zarzuty Stanów Zjednoczonych o nieujawnienie wszystkich wymaganych informacji dotyczących programu nuklearnego.
Na podstawie:news.bbc.com.uk, iht.com