Korea Południowa/ Seul zaostrza stosunki z Północą
Prezydent-elekt Lee Myung-bak zapowiedział w środę (16.01), że jego partia będzie prowadziła ostrzejszą politykę wobec programu atomowego Phenianu. Zagroził także rozwiązaniem Ministerstwa Zjednoczenia, którego zadaniem jest niesienie pomocy gospodarczej i humanitarnej dla Korei Północnej. Lee Myung-bak, działacz partii konserwatywnej, który obejmie urząd prezydenta 25 lutego, zapowiedział połączenie Ministerstwa Zjednoczenia, zwanego przez niektórych „wirtualną ambasadą” Korei Północnej w Seulu, z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W rezultacie stworzenia wspólnego resortu, programy pomocowe zostałyby całkowicie podporządkowane dyplomatom.
Wyjaśniając przyczynę zapowiadanych zmian, prezydent elekt stwierdził, że „obie realizowane przez rząd polityki powinny być prowadzone równolegle”. „Jesteśmy cierpliwi i świadomi tego, że musimy postępować ostrożnie” – dodał Lee.
Obserwatorzy zgodnie twierdzą, że to policzek dla rządu w Phenianie, który ma pokazać nieugiętą postawę w czasie trwającego impasu w rozmowach nad północnokoreańskim programem atomowym. Media podkreślają również, że Korea Północna może całkowicie odrzucić rozmowy pokojowe, jeśli Seul zacznie prowadzić tylko politykę nacisku. Według niektórych ekspertów, polityka prowadzona przez Koreę Północną nie zmieni się do czasu wybrania nowego prezydenta USA.
Zadanie, którego podjął się prezydent-elekt, będzie jednak trudne do zrealizowania, ponieważ popierająca go partia konserwatywna nie ma większości południowokoreańskim parlamencie. Posiadająca największą liczbę deputowanych Nowa Zjednoczona Partia Demokratyczna poddała pomysł miażdżącej krytyce nazywając sytuację „powrotem do zimnej wojny”.
Ministerstwo Zjednoczenia zostało powołane do życia w 1969 roku przez ówczesnego prezydenta Kima Dae-junga i zapewniało nie tylko pomoc humanitarną, ale także różnego rodzaju pomoc dla nękanej problemami gospodarki Korei Północnej. Ministerstwo odpowiada także za standaryzację kilku wspólnych uniwersyteckich programów naukowych.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, cnn.com, reuters.com