Maleją zagraniczne inwestycje w Chinach
Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Chinach zmniejszyły się w dwóch pierwszych miesiącach tego roku o jedną czwartą, czego główną przyczyną są spowodowane kryzysem trudności międzynarodowych koncernów. Wartość inwestycji w styczniu i lutym wyniosła 13,3 mld dol., czyli o 26,2 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z ogłoszonych w poniedziałek (16.03) danych chińskiego ministerstwa handlu. Luty był piątym miesiącem z rzędu, w którym nastąpił spadek inwestycji. Liczba nowych spółek z kapitałem zagranicznym wyniosła w ubiegłym miesiącu 1,3 tys., 13 proc. mniej niż przed rokiem.
Zdaniem ekonomistów ze względu na zmniejszenie światowego popytu powodujące kłopoty międzynarodowych koncernów trudno oczekiwać, by w najbliższych miesiącach nastąpiło znaczące przyspieszenie napływu zagranicznych inwestycji, co nie pozostanie bez wpływu na wzrost chińskiego PKB.
Z tego względu Pekin zapowiedział uproszczenie procedur wymaganych do uzyskania zgody na ulokowanie inwestycji w Chinach. Większe uprawnienia w tym zakresie otrzymają lokalne rządy. „Około 85 proc. projektów będzie mogło ubiegać się o zgodę władz na poziomie prowincji” powiedział Yao Jian, rzecznik ministerstwa handlu.
„Inwestycje w krajach rozwijających się są jedną z ofiar zachodzącego spowolnienia” powiedział Dwyfor Evans, ekonomista z State Street Global Markets. Według danych Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju w ubiegłym roku zagraniczne inwestycje na świecie zmniejszyły się o 21 proc. do 1,4 bln dol. W tym roku spodziewany jest dalszy spadek.
Natomiast w Chinach w 2008 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosły o 23,6 proc. do poziomu 92,4 mld dol. i były jednym z ważniejszych czynników odpowiedzialnych za szybki rozwój chińskiej gospodarki.
Na podstawie: bloomberg.com, chinadaily.com.cn