Ruszyły bezpośrednie loty nad Cieśniną Tajwańską
W piątek (04.07) uroczyście uruchomiono regularne, weekendowe loty, które bezpośrednio połączyły Tajpej z pięcioma miastami Chin kontynentalnych. Wydarzenie to jest symboliczną oznaką przełomu w relacjach pomiędzy stronami, do którego doszło po dojściu do władzy prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou. „To początek nowego etapu w historii relacji pomiędzy wyspą a kontynentem” stwierdził Wang Yi, szef biura ds. Tajwanu w Komitecie Centralnym KPCh. Dodał, że „relacje w Cieśninie Tajwańskiej stoją przed wielką szansą pomyślnego rozwoju”.
Dotychczas bezpośrednie loty nad Cieśniną były dozwolone jedynie cztery razy do roku w czasie największych chińskich świąt. W pozostałe dni podróżujący musieli korzystać z przesiadek w Hongkongu lub Makau.
W inauguracyjnym dniu z kontynentu przybyło prawie 700 pasażerów. Od 18. lipca każda ze stron zezwoli na przybywanie 3 tys. turystów dziennie. Oznacza to, że od tego czasu na wyspę będzie mogło przybywać trzy razy więcej gości z kontynentu niż obecnie. Łącznie w trakcie weekendów odbywać się będzie 36 przelotów w obydwie strony. Ich obsługą po połowie podzielą się chińskie i tajwańskie linie lotnicze.
Pierwszy samolot wystartował z miasta Guangzhou i przewiózł około 250 pasażerów. Jednym z nich był Liu Shaoyong, prezes chińskiej linii lotniczej China Southern, która obsługiwała połączenie. Po przylocie do Tajpej stwierdził on, że „dwie strony Cieśniny są ponownie jak członkowie jednej rodziny”.
Uruchomienie bezpośrednich połączeń jest wynikiem historycznego porozumienia, do którego doszło w czerwcu tego roku. Było ono możliwe dzięki zmianie polityki Tajwanu, do której doszło po zwycięstwie kandydata Kuomintangu Ma Ying-jeou w marcowych wyborach prezydenckich.
W kampanii wyborczej zapowiedział on przeprowadzenie reform gospodarczych i ocieplenie relacji z kontynentem. Ma zwyciężył dzięki hasłom ożywienia gospodarki poprzez stworzenie „jednego chińskiego rynku”, złagodzenia ograniczeń dla chińskich inwestycji oraz ożywienia ruchu turystycznego.
Otwarcie bezpośrednich połączeń pozwoli na znaczne zwiększenie przyjazdów turystycznych, na co szczególnie liczą tajwańscy przedsiębiorcy. Wcześniej Tajpej zezwoliło na wymianę chińskiego juana na nowego tajwańskiego dolara (NTD), co ma zmniejszyć trudności stojące przed turystami.
Tajwańskie władze spodziewają się, że rozwój turystyki może zwiększyć przyrost PKB wyspy o 0,2 pkt. proc. rocznie. W 2007 roku wzrost gospodarczy wyspy wyniósł 5,7 proc. Analitycy banku Goldman Sachs szacują, że w tym roku wskaźnik ten zmaleje do 4,5 proc.
Aby pomóc gospodarce wyspy, Tajpej zapowiedziało również, że zezwoli wspólnym funduszom inwestycyjnym na lokowanie większej części swoich funduszy w akcje spółek notowanych na chińskich giełdach. Rząd zamierza też dopuścić chińskich inwestorów do rynku nieruchomości na wyspie, a także zezwolić tajwańskim bankom na prowadzenie działalności detalicznej w Chinach.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iht.com, taiwannews.com.tw, chinadaily.com.cn