Tajwan/ Malawi zerwało stosunki dyplomatyczne z Tajpej
Władze afrykańskiego kraju poinformowały w poniedziałek (14.01), że nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami, zrywając tym samym oficjalne kontakty z Tajwanem. „Po dogłębnym rozważeniu korzyści, jakie przyniosą nam kontakty z Chinami kontynentalnymi, postanowiliśmy porzucić naszą współpracę z Tajpej na rzecz Pekinu” poinformowała minister spraw zagranicznych Malawi, Joyce Banda. Dodała, że decyzja ta weszła w życie już 28 grudnia, potwierdzając tym samym wcześniejsze spekulacje o zmianie stanowiska Lilongwe. Zgodnie z chińskim wymogiem, we wspólnym oświadczeniu władze Malawi uznały istnienie jednych Chin, a także potwierdziły, że Tajwan jest nierozłączną częścią chińskiego terytorium.
Na początku stycznia tajwański minister spraw zagranicznych James Huang zapowiedział, że wyspa może stanąć przez „poważnymi wyzwaniami” w swoich relacjach dyplomatycznych. Była to reakcja na odwołanie zaplanowanego spotkania z prezydentem Malawi Bingu wa Mutharika, o którym Huang został poinformowany już w trakcie podróży do Afryki.
Tajwański rząd potępił decyzję Malawi, oskarżając jednocześnie Chiny o przeciąganie kolejnego państwa na swoją stronę przy użyciu pieniędzy. Wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu, Yang Tzu-pao powiedział, że jest to część planu Pekinu mającego „ograniczyć międzynarodową przestrzeń wyspy”. „Głęboko żałujemy, że Malawi zdecydowało się nawiązać stosunki z Pekinem, ulegając chińskim zachętom i groźbom” dodał Yang. Według doniesień, w zamian za nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chinami, Pekin zaoferował Malawi pomoc w wysokości kilku miliardów dolarów.
Malawi to kolejny afrykański kraj, który w ostatnich latach zmienił swoją politykę wobec Pekinu i Tajpej. W 2005 roku podobnie postąpił Senegal, natomiast rok później zrobił to Czad. Ostatnim krajem, który zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem była Kostaryka, która dokonała tego w lipcu ubiegłego roku. Po decyzji Malawi, liczba państw uznających władze w Tajpej zmniejszyła się do 23, z czego większość to niezamożne państwa Ameryki Południowej, Afryki oraz wyspiarskie kraje w południowej części Pacyfiku.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iht.com