USA i EU oskarżają Chiny o nieuczciwy handel
Stany Zjednoczone i Unia Europejska wystąpiły we wtorek (23.06) do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o wszczęcie procedury przeciwko Chinom, zarzucając im, że w nieuczciwy sposób ograniczają eksport swoich surowców. Pekin zaprzeczył wszystkim zarzutom i złożył własną skargę na Stany Zjednoczone. Zdaniem wnioskodawców, działania władz w Pekinie umożliwiają chińskiemu przemysłowi dostęp do tanich surowców, co w nieuczciwy sposób podnosi ich konkurencyjność wobec zachodnich firm. Dotyczy to takich surowców jak koks (Chiny są jednym z największych producentów stali na świecie), boksyty oraz magnez.
Kirk poinformował, że Stanu Zjednoczone zdecydowały się zwrócić do WTO po tym jak, prowadzone przez ponad dwa lata rozmowy z chińskimi władzami nie doprowadziły do rozwiązania problemu.
Tymczasem dzień później (24.06) Chiny zaprzeczyły amerykańskim i unijnym zarzutom odpowiadając, że ich działania są zgodne z regulacjami WTO. "Naszym celem jest ochrona środowiska, zasobów naturalnych, a nasze praktyki nie naruszają międzynarodowych zobowiązań" głosi oświadczenie chińskiego ministerstwa handlu. Władze w Pekinie wyraziły również nadzieję, że spór zostanie rozwiązany dzięki dialogowi w ramach mechanizmów WTO.
Jednocześnie w odpowiedzi na złożoną skargę, Chiny wniosły własną dotyczącą zakazu importu chińskiego drobiu do Stanów Zjednoczonych. Obydwa kraje wniosły wzajemne zakazy w 2004 roku po wybuchu emidemii ptasiej grypy. Chiny po kilku miesiącach zniosły zakaz, natomiast Stany Zjednoczone utrzymują go do dziś pomimo powtarzających się skarg Pekinu.
Amerykańska i unijna skarga oznacza rozpoczęcie trwającego 60 dni okresu konsultacji. Jeśli nie przyniesie on rozwiązania sporu, Stany Zjednoczone i Unia Europejska mogą formalnie wystąpić o rozpoczęcie przesłuchań stron, które może trwać do roku. Jeśli skarżący wygrają sprawę, otrzymają od WTO zgodę na nałożenie sankcji gospodarczych na Chiny.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, chinadaily.com.cn