Wen: Chińska gospodarka wykazuje pierwsze oznaki ożywienia
„Dzięki skutecznej realizacji wartego ponad 585 mld dol. pakietu ratunkowego, gospodarka Chin od początku roku zaczęła wykazywać pierwsze oznaki ożywienia” powiedział premier Wen Jiabao. Zdaniem szefa chińskiego rządu przemawiają za tym dane ze stycznia: 18-proc. wzrost prywatnych wydatków, zwiększenie liczby pożyczek bankowych oraz rosnąca sprzedaż detaliczna. Dane z połowy lutego wykazują także na rosnącą produkcję i zużycie energii. „Środki podjęte przez rząd, których celem jest przeciwdziałanie kryzysowi finansowemu, zdają się odnosić pozytywny skutek” ocenił Wen.
Jednocześnie premier przestrzegł przed nadmiernym optymizmem przyznając, że te pozytywne dane mogą być jedynie tymczasowe. „Musimy pamiętać, że kryzys najprawdopodobniej potrwa długo, a droga do wyjścia z niego będzie żmudna. Jesteśmy jednak przygotowani, by zastosować kolejne środki, które pozwolą na zmniejszenie jego negatywnych skutków” powiedział premier.
Światowy kryzys gospodarczy i związany z nim spadek popytu w krajach zachodnich na chińskie towary spowodował znaczne trudności eksporterów oraz spadek tempa wzrostu PKB Chin w IV kwartale 2008 roku do 6,8 proc. Aby przeciwdziałać skutkom kryzysu władze w listopadzie ubiegłego roku ujawniły wart ponad 585 mld dol. pakiet mający ożywić chińską gospodarkę. W ciągu ostatnich miesięcy pięciokrotnie obniżono poziom stóp procentowych, a także zredukowano podatki na eksportowane towary.
Pomimo starań rządu, malejący eksport spowodował zamknięcie znacznej liczby fabryk położonych na wschodnim wybrzeżu kraju i doprowadził do szybkiego wzrostu bezrobocia. Według oficjalnych danych trwający kryzys spowodował już utratę miejsc pracy przez co najmniej 20 mln osób, głównie migrantów przybyłych z środkowych i zachodnich prowincji Chin, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku może wynieść jedynie 6,3 proc.
Obawiając się nasilenia społecznych niepokojów spowodowanych wzrostem bezrobocia, chiński rząd zamierza utrzymać oficjalny poziom bezrobocia w miastach poniżej 4,6 proc., co i tak jest już najgorszym wynikiem w ciągu ostatnich trzech dekad. Zdaniem premiera priorytetem będzie zwiększenie rządowych wydatków na opiekę socjalną, czego elementem będzie zapowiedziany wcześniej pakiet 123 mld dol., który przeznaczony zostanie na reformę służby zdrowia.
Na podstawie: bloomberg.com, chinadaily.com.cn