Wietnam chce wydobywać ropę na spornych wodach Morza Południowochińskiego
Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wietnamu potwierdził w czwartek (24.07), że pomimo chińskich protestów, jego kraj nie wycofa się z planów pozyskiwania ropy z dna Morza Południowochińskiego. „Potwierdziliśmy, że nasze działania są prowadzone w obrębie wietnamskich wód terytorialnych oraz naszej wyłącznej strefie ekonomicznej” poinformował Le Dung. Dodał, że „są to wody znajdujące się pod kontrolą Wietnamu zgodnie z zapisami Konwencji Prawa Morza z 1982 roku oraz dwu- i wielostronnych porozumień pomiędzy Wietnamem a zagranicznymi partnerami”.
Wietnam zawarł wstępną umowę z petrochemicznym gigantem ExxonMobil, na mocy której Amerykanie mają wydobywać ropę wspólnie z państwowym koncernem PetroVietnam. We wtorek chińskie władze skrytykowały porozumienie twierdząc, że dotyczy ono obszaru będącego częścią historycznego terytorium Chin.
„Chiny sprzeciwiają się jakimkolwiek działaniom naruszającym naszą suwerenność oraz nasze prawa do Morza Południowochińskiego” powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Liu Jianchao.
Według nieoficjalnych doniesień w ciągu ostatnich kilku dni chińskie władze wywierały naciski na ExxonMobil, aby koncern wycofał się umowy. Chińczycy mieli przy tym grozić, że w przeciwnym razie Exxon będzie miał trudności z uzyskiwaniem kontraktów w Chinach.
W odpowiedzi na te pogłoski Le Dung zapewnił, że „Wietnam zabezpieczy żywotne interesy zagranicznych inwestorów, którzy działają w naszym kraju”. Zaprosił również chińskich inwestorów do wspólnych działań, które będą bazować na zasadzie poszanowania suwerenności kraju.
W ubiegłym roku Chiny ostro skrytykowały umowę pomiędzy Wietnamem a brytyjskim koncernem BP dotyczącą eksploatacji złóż znajdujących się w pobliżu spornego archipalegu wysp Spratly, argumentując, że „od niepamiętnych czasów są one niekwestionowaną częścią chińskiego terytorium”. Kwestia kontroli nad wyspami była powodem krótkiego starcia zbrojnego pomiędzy państwami w 1988 roku.
Na podstawie: online.wsj.com, chinadaily.com.cn