Raport wschod24.pl: Państwo wobec rodziny
Rodzina, uważana za podstawową komórkę społeczną coraz częściej skupia na sobie uwagę państwa. Ujemny przyrost naturalny czy starzenie się społeczeństw to zjawiska, jakie bezpośrednio wiążą się z kondycją instytucji rodziny, a z jakimi zderzają się państwa współczesne.
Nierzadko prowadzi to do przeformułowania prowadzonej polityki wewnętrznej, tak by była ona bardziej „prorodzinna”. W szczególności zmianom podlega polityka społeczna i fiskalna. W niektórych państwach nasila się tendencja do otaczania większą opieką rodzin wielodzietnych oraz promowanie rodzicielstwa przy wsparciu różnego rodzaju środków.
Ze szczególnie silnym zjawiskiem „wymierania” narodu spotyka się obecnie Rosja i Ukraina. Finansowe stymulatory, mające skłonić do zdecydowania się na dziecko, zostały w tych krajach ustalone na dość wysokim poziomie. Pomoc finansowa jest głównym instrumentem, jednak nie jedynym – wciela się w życie rozwiązania fiskalne, ulgi i szczególne przywileje. Równie istotna jest kwestia właściwej i kompetentnej opieki medycznej i jej dostępność oraz możliwość zorganizowania opieki dla młodej pociechy np. w przedszkolu.
Szczegółową sytuację w tych krajach przedstawiają poniższe opracowania. Zapraszamy do lektury.
Natalia Olszanecka: Ostatnia deska ratunku - polityka prorodzinna w Rosji
Anna Głąb: Przede wszystkim pomoc finansowa – oś polityki prorodzinnej na Ukrainie
Paweł Kaczmarek: Turkmenistan - gdzie słońce wschodzi co dzień nad szczęśliwą rodziną
Paweł Kaczmarek: Kazachstan - zdrowa rodzina podstawą potęgi państwa i kluczem do sukcesu narodu
Paweł Kaczmarek: Tadżykistan - najpierw gospodarka i wszystko inne
Paweł Kaczmarek: Kirgistan - Więc mówicie polityka prorodzinna, tak?
Paweł Kaczmarek: Uzbekistan: Zróbcie to za mnie... pozwalam