Złota jedenastka piłkarskiego biznesu 2010
Piłka nożna już dawno przestała być tylko sportem, a stała się gigantyczną branżą przemysłu rozrywkowego. Wartość największych firm piłkarskich dorównuje wartości wytwórni filmowych, a zarobki najlepszych piłkarzy niejednokrotnie przewyższają gaże najpopularniejszych aktorów. I tak jak w przypadku największych produkcji filmowych niejednokrotnie od wartości artystycznej ważniejsza jest wysokość przychodów. A gra toczy się o coraz większe pieniądze.
Największe piłkarskie potęgi poza świetnymi wynikami na boisku charakteryzuje wieloletnia historia rozwoju biznesu. Kluby piłkarskie ze złotej jedenastki potrafią połączyć pozornie sprzeczne cele: stabilny rozwój biznesu z nieprzewidywalnością gry. I chociaż to nie pieniądze strzelają bramki, to jednak ich związek z wynikami boiskowymi jest niezaprzeczalny.
Wybraliśmy Złotą jedenastkę piłkarskiego biznesu 2010 w oparciu o analizy magazynu „Forbes" oraz firm Deloitte, Brand Finance i Transfermarkt. Ocenialiśmy zespoły w czterech kategoriach: wartości klubu, wysokości przychodów, wartości marki oraz wartości kart zawodniczych.
Otwierający klasyfikacje Real Madryt osiągnął rekordowe roczne przychody w wysokości ponad 400 milionów euro. Wartość najdroższego obecnie piłkarskiego klubu – Manchesteru United - przekracza 1,3 miliarda euro. Najdroższym składem zaś dysponuje dziś FC Barcelona. W nogach jej piłkarzy zainwestowane jest ponad pół miliarda euro.
Możemy dyskutować, które z poniższych klubów w tym sezonie lepiej grają w piłkę. Nie wiemy, który klub okaże się najlepszy na boisku. Ale wiemy, które kluby potrafią na tym sporcie zarobić największe pieniądze.
Kliknij w drużynę by poznać szczegółowy profil finansowy klubu
Wartość klubu Przychody Wartość marki Wartość zawodników
Real Madryt **** ***** ***** ****
Manchester United ***** **** ***** ***
FC Barcelona *** **** ***** *****
Arsenal Londyn *** *** **** ***
Bayern Monachium *** *** **** **
Liverpool *** *** *** ***
Chelsea ** *** *** ****
AC Milan *** ** *** **
Juventus Turyn ** *** * **
Inter Mediolan * ** * ***
Manchester City * ** * **
Rok 2009 należał do klubów z ligi angielskiej i hiszpańskiej. Jednak coraz częściej na europejskich arenach odnoszą sukcesy kluby z ligi rosyjskiej i ukraińskiej. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane finansowe pozostałych czołowych klubów piłkarskich z lig angielskiej, hiszpańskiej oraz rosyjskiej i ukraińskiej.
Liga ukraińska – zobacz jak wygląda rywalizacja finansowa w ukraińskiej Premier Liha. Dowiedz się kim są właściciele największych ukraińskich klubów piłkarskich, poznaj słabe i mocne strony rozgrywek piłkarskich u organizatorów EURO 2012.
Liga rosyjska – CSKA Moskwa, Zenit Sankt Petersburg, Spartak, Rubin Kazań. Gazprom, Lukoil. Te marki mówią same za siebie. Przeczytaj, kto buduje potęgę rosyjskiej piłki nożnej i dlaczego musi osiągnąć sukces.