Niemcy/ Donald Rumsfeld „pod ostrzałem”
Grupa niemieckich prawników chce wnieść pozew przeciwko byłemu sekretarzowi obrony Stanów Zjednoczonych Donaldowi Rumsfeldowi za rzekome nadużycia, jakich dopuściła się armia USA w stosunku do więźniów w Iraku oraz Guantanamo Bay na Kubie.
Skarga na byłego sekretarza została sporządzana przez Centrum Praw Konstytucyjnych (CPK) w imieniu obywatela Arabii Saudyjskiej przetrzymywanego na Kubie, a także 11 byłych irackich więźniów Abu Grabi w Bagdadzie.
Niemieckie prawo zezwala na składanie pozwów do sądu bez względu na to, czy skarżone przestępstwo zostało popełnione w Niemczech czy poza granicami tego kraju. Teraz prokurator krajowy musi zdecydować czy postępowanie sądowe zostanie wszczęte.
Wcześniejszy wniosek o rozpoczęcie postępowania w tej sprawie, który złożono w 2004 roku, został odrzucony.
Według prezesa CPK Michaela Ratnera, sprawa ma obecnie więcej szans, aby odnieść sukces, ponieważ Donald Rumsfeld nie jest już sekretarzem obrony i nie może wywierać takiej jak wcześniej “presji politycznej” na sąd.
Przywołując sprawę saudyjskiego więźnia Mohamada al-Qahtani Michel Ratner dodał również, że CPK ma dzisiaj więcej dowodów niż w 2004 roku.
Al-Qahtani był podejrzewany przez USA o członkostwo w Al-Kaidzie i został osadzony w więzieniu w Guantanamo.
W wywiadzie dla BBC Ratner powiedział, że “cały dziennik tortur więźnia al-Qahtani z ostatnich dwóch miesięcy został ujawniony”.
Grupa międzynarodowych prawników podejrzewa, iż Rumsfeld osobiście akceptował stosowanie tortur na więźniach w celu zdobycia informacji.
Wolfgang Kaleck, jeden z prawników zabiegających o wniesienie pozwu, powiedział, że były generał brygady US Army Janis Karpiński będzie “kluczowym świadkiem” w sprawie. Gen. Karpiński był naczelnikiem amerykańskiego więzienia w Iraku w czasie, kiedy torturowano więźniów w Abu Ghrabi, w Bagdadzie.
Torturowanie więźniów w Abu Ghrabi zwróciło uwagę opinii publicznej po ujawnieniu zdjęć żołnierzy amerykańskich znęcających się nad przetrzymywanymi obywatelami Iraku. 10 żołnierzy zostało uznanych za winnych w tej sprawie a władze w Waszyngtonie stwierdziły, że działali oni bez rozkazów.
Rząd USA wciąż zaprzecza jakoby amerykańska armia stosowała tortury w Guantanamo i broni swoich technik przesłuchań.
Donald Rumsfeld zrezygnował ze stanowiska sekretarza obrony w środę (08.11) po wygranej Demokratów nad Republikanami w wyborach do Izby Reprezentantów Kongresu.
Na podstawie: www.bbc.com, www.cnn.com