UE/ Poparcie dla "cyfrowej bibioteki"
Plan utworzenia obszernej biblioteki on-line otrzymał poparcie ministrów kultury UE. W czasie dwudniowego spotkania dotycznącego kwestii kultury, w którym uczestniczyło także 800 artystów, 6 członków UE (Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska i Hiszpania) poparło inicjatywę wystosowaną przez prezydenta Francji Jacquesa Chiraca.
Inicjatywa pojawiła się w odpowiedzi na plan Google o utworzeniu wirtualnej, światowej biblioteki, w ramach którego w ciągu najbliższych 10 lat, prace znajdujące się w zbiorach czołowych amerykańskich bibliotek byłyby udostępniane za darmo w internecie. Plan o budżecie ok 200 milionów dolarów został ogłoszony w grudniu. Celem jest umieszczenie w internecie 15 milionów tomów z zbiorów czterech czołowych bibliotek amerykańskich: Stanford, Michigan, Harvard i Nowy Jork a także Oxfordu w Wielkiej Brytanii.
Unijni urzędnicy i komentatorzy wyrazili zaniepokojenie, że ambitny plan Google może zaowocować zapomnieniem ważnych europejskich dzieł literackich w językach narodowych dla przyszłych pokoleń.
Udostępnienie w internecie 4,5 miliona stron najważniejszych dzieł europejskich bibliotek przyniosło by korzyści nie tylko naukowcom, ale przede wszystkim umożliwiło by wszystkim narodom dostęp do globalnego kształcenia.
Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ostrzegł, że tak olbrzymi projekt wymaga odpowiedniego finansowania. Obecnie na kulturę przeznacza się 0,12% unijnego budżetu - sumę, którą określa się mianem "nieznaczącej".
Na zakończenie spotkania ministrowie kultury podpisali deklarację o przyznaniu kulturze większego znaczenia.