Wielka Brytania/ Na Wyspach hodowane będą embriony-hybrydy
Kontrwersyjną decyzję, mimo ostrych głosów sprzeciwu środowisk katolickich i licznych rozbieżności w łonie nie tylko prawicy, ale i lewicy, podjęli w poniedziałkowym (19.05) głosowaniu w Izbie Gmin brytyjscy posłowie.
Nie było dyscypliny w głosowaniu. Za odrzuceniem ustawy opowiedzieli się m.in. Ruth Kelly, Des Browne czy Paul Murphy. Przeciw odzruceniu był szef rządu Gordon Brown, jak i lider konserwatystów David Cameron.
„Jeśli chcemy utrzymać badania nad komórkami macierzystymi a także zapewnić nowe metody leczenia milionom ludzi, to embriony - hybrydy są nam potrzebne" – pisał jeszcze w weekendowym artykule prasowym w „The Observer” premier, którego syn cierpi na chorobę genetyczną (mukowiscydozę). Oponował temu m.in. arcybiskup St. Andrews i Edynburga, kardynał Keith O'Brien stwierdzając, iż jak żadna inna legislacja ta atakuje „świętość i godność ludzkiego życia”.
Kontrowersyjne zapisy dotyczą zgody na hodowanie, maksymalnie do 14 dni, embrionów powstających w wyniku połączenia komórek ludzkich ze zwierzęcymi, co ma pomóc wyjaśnić przyczyny chorób genetycznych takich jak Parkinson czy Alzhaimer. Nowe prawo, zmieniające zapisy nieprzystającej do obecnego stanu badań ustawy z początku lat 90., potwierdziła tym samym decyzję Brytyjskiej Agencji ds. Zapłodnienia i Embriologii, która już pod koniec ubiegłego roku wydała zgodę na eksperymenty z materiałem genetycznym. Na początku 2008 roku dwie placówki badawcze otrzymały zgodę na prowadzenie badań na embrionach, a już w kwietniu naukowcy w Newcastle wstrzyknęli do komórek jajowych krowy ludzki materiał genetyczny pobrany z komórek skóry.
Sprawa wytwarzania embrionów-hybryd nie jest jedyną dzielącą w tych dniach Wielką Brytanię kwestią. Duże wątpliwości budzą też propozycje tzw. "savior sibling", czyli "rodzeństwa na ratunek", które może być np. dawcą szpiku dla chorej siostry lub brata, czy propozycja skrócenia okresu aborcji z 24 do 20 tygodni.
Na podstawie: bbc.co.uk, news.com.au, nature.com, nytimes.com