Włoski dyplomata krytykuje apel środkowoeuropejskich przywódców
Na łamach tygodnika „Panorama” publicysta i były ambasador Sergio Romano krytykuje autorów listu za zbyt duże uzależnienie gospodarcze i polityczne od Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem taka postawa przywódców Europy Środkowej znacznie spowalnia integrację Europy i burzy jej jedność.
Przede wszystkim kryzys ekonomiczny, o jakim wspominają w swoim apelu politycy z Europy Środkowej, ma swoje źródło w zbyt szybkiej transformacji gospodarczej tych krajów wzorowanej na modelu amerykańskim.
Po drugie, zdaniem Romano, autorzy listu zapominają o tym, że wielki postęp jaki poczyniły ich kraje od upadku muru berlińskiego do dzisiaj, był możliwy dzięki programom finansowanym ze środków Unii Europejskiej.
Po trzecie włoski politolog stwierdza, że trudno dalej wyobrażać sobie postęp europejskiej integracji z krajami, dla których priorytetem pozostają stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, a nie z Europą Zachodnią.
W apelu do prezydenta USA Baranka Obamy przywódcy podkreślają, że kraje Europy Środkowej mają dług wdzięczności wobec Stanów Zjednoczonych za pomoc w procesie demokratycznych przemian. Wśród autorów apelu znajdują się m.in. byli i obecni prezydenci Polski, Czech i Litwy, a także byli szefowie dyplomacji krajów środkowej Europy.
Autorzy listu apelują do prezydenta USA Baraka Obamy o skierowanie większej uwagi w stronę tego regionu Europy podczas ustalania priorytetów w amerykańskiej polityce zagranicznej.
Apel odnosi się także do kwestii rosyjskiej: "Nasze nadzieje, że stosunki się poprawią, a Moskwa w końcu zaakceptuje naszą całkowitą suwerenność i wstąpienie do NATO i UE, nie ziściły się. Zamiast tego Rosja znów jest siłą rewizjonistyczną, która chce osiągać XIX-wieczne cele za pomocą XXI-wiecznych metod. (...) By rozszerzyć swe interesy w Europie Środkowej i zagrozić jej orientacji atlantyckiej, Rosja używa jawnych i tajnych sposobów wojny ekonomicznej, począwszy od blokad energetycznych i inwestycji motywowanych politycznie, a skończywszy na przekupstwach i manipulowaniu mediami”.
Podkreślając zadowolenie z polepszenia stosunków rosyjsko-amerykańskich apelują o ostrożność w ustępstwach wobec Rosji odwołując się do doświadczeń krajów regionu: "Z naszych doświadczeń wynika, że bardziej zdecydowana i oparta na wartościach polityka wobec Moskwy nie tylko wzmocni bezpieczeństwo Zachodu, ale sprawi, że Moskwa będzie bardziej skłonna do współpracy".
W liście poruszona jest także kwestia tarczy antyrakietowej, której budowa jest dla przywódców Europy środkowej „testem na wiarygodność” administracji Stanów Zjednoczonych i kryzysu gospodarczego.
Na podstawie: wyborcza.pl, panorama.it