Rynek gazu w Azji Centralnej, sierpień 2010
Turkmenistan dopuszcza inwestorów na swoje złoża. Prezydent Berdymuhammedow ogłosił instrukcję, w której można dopuszczać zagraniczne koncerny energetyczne do udziału w wydobyciu surowców z turkmeńskiego złoża Nebit-Dag. Do tej pory jedynie chiński koncert CNPC uzyskał zgodę na eksploatacje złóż. Według informacji, drugą po chińskim gigancie będzie włoska firma ENI.
Kazachski gaz dla Ukrainy. Nowe propozycje ze strony kazachskiej są wynikiem „kształtowania się nowych relacji między Ukrainą a Rosją” przyznał ambasador Kazachstanu na Ukrainie Amangeldi Żumabajew. Jeżeli dojdzie do podpisania dostaw gazu ziemnego z Kazachstanu, nie rozwiąże to problemów Ukrainy w związku z możliwością odcięcia dostaw. Kazachski gaz byłby transportowany za pomocą rosyjskiej infrastruktury przesyłowej.
Nowe złoża w Uzbekistanie. Na wyżynie Ustiurt w zachodnim Uzbekistanie spółka Zarubieżneftegaz potwierdziła istnienie złóż opłacalnych w przemysłowym wydobyciu. W przyszłości ze złoża Jet będzie wydobywane 500 tysięcy m3 gazu.
Potwierdzone dwie nitki zasilające Nabucco. Na spotkaniu w Ankarze potwierdzono, iż gazociąg Nabucco będzie zasilany przez dwie nitki biegnące z Iraku oraz Gruzji.
Kontrakty
Turkmenistan dopuszcza inwestorów na swoje złoża
12 sierpnia 2010
Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhammedow zwołał spotkanie z ekspertami z sektora energetycznego na temat przeglądu turkmeńskiej polityki energetycznej.
Narada dotyczyła głównie dywersyfikacji eksportu turkmeńskich surowców energetycznych.
Prezydent Berdymuhammedow ogłosił instrukcję, w której można dopuszczać zagraniczne koncerny energetyczne do udziału w wydobyciu surowców z turkmeńskiego złoża Nebit-Dag. Do tej pory jedynie chiński koncert CNPC uzyskał zgodę na eksploatacje złóż. Według informacji, drugą po chińskim gigancie będzie włoska firma ENI.
Na spotkaniu padła również instrukcja aby „podjąć wszystkie możliwe środki” w celu przygotowywania i podpisania dokumentów dotyczących gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI). Deklaracje o rozwoju południowej trasy eksportu surowców, ze względu na sytuację w Afganistanie oraz Pakistanie, należy traktować jako wyłącznie deklarację woli, aniżeli rozpoczęcie realnych działań.
Prezydent nie wspominał o nowych planach eksportu gazu do Federacji rosyjskiej, co może świadczyć utrzymujących się złych relacjach pomiędzy Aszchabadem a Moskwą po przerwaniu dostaw gazu do Rosji od kwietnia 2009 do stycznia br.
Kazachski gaz dla Ukrainy
31 sierpnia 2010
Naftegaz.ru poinformowało, że w połowie wrześnie (14-15) dojdzie do spotkania prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z prezydentem Wikotrem Janukowyczem. Podczas wizyty w Kijowie, mają zostać omawiane kwestie dostaw gazu ziemnego z Kazachstanu na Ukrainę.
Nowe propozycje ze strony kazachskiej są wynikiem „kształtowania się nowych relacji między Ukrainą a Rosją” przyznał ambasador Kazachstanu na Ukrainie Amangeldi Żumabajew.
Jeżeli dojdzie do podpisania dostaw gazu ziemnego z Kazachstanu, nie rozwiąże to problemów Ukrainy w związku z możliwością odcięcia dostaw. Kazachski gaz byłby transportowany za pomocą rosyjskiej infrastruktury przesyłowej tak więc ewentualne dostawy z Kazachstenu nie dywersyfikują w pełni dostaw surowca.
Złoża
Nowe złoża w Uzbekistanie
Na wyżynie Ustiurt w zachodnim Uzbekistanie spółka Zarubieżneftegaz potwierdziła istnienie złóż opłacalnych w przemysłowym wydobyciu. W przyszłości ze złoża Jet będzie wydobywane 500 tysięcy m3 gazu.
Zarubieżneftegaz jest zależną od Gazpromu spółką, która wykonuje padania geologiczne w poszukiwaniu węglowodorów poza granicami Rosji. Prowadzi badania między innymi w Tadżykistanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Wietnamie i Indiach.
Uzbekistan jest uznawany za kraj dużym potencjale wydobycia gazu, zajmując drugie miejsce zaraz po Turkmenistanie.
Potwierdzone dwie nitki zasilające Nabucco
23 sierpnia 2010
Na spotkaniu w Ankarze potwierdzono, iż gazociąg Nabucco będzie zasilany przez dwie nitki biegnące z Iraku oraz Gruzji.
Nitką biegnącą z Gruzji będzie przesyłany gaz z Azerbejdżanu oraz prawdopodobnie z Turkmenistanu. Ważną informacją jest potwierdzenie nitki biegnącej z Iraku, jako że udział irackiego gazu w projekcie unijny nie był przesądzony.
Jest to kolejny krok w realizacji unijnego projektu, w który będzie zaangażowany niemal cały region basenu Morza Kaspijskiego.
Gazociąg Nabucco ma dywersyfikować dostawy gazu ziemnego na rynki Unii Europejskiej. Planowana przepustowość rurociągu 31 mld m3 rocznie. Szacunkowe koszty to około 8 mld euro. W projekcie biorą udział koncerny energetyczne państw przez które przebiega rura: Bułgarski Holding Energetyczny (Bułgaria), Botas (Turcja), MOL (Węgry), OMV (Austria), Transgaz (Rumunia) oraz niemieckie RWE.
Źródła:
neftegaz.ru
oilandgaseurasia.com
nabucco-pipeline.com