17 luty 2010
W niedzielę, 7 lutego br., Ukraińcy wybierali prezydenta na następne 5 lat. W drugiej turze głosowania zmierzyło się dwóch gigantów ukraińskiej sceny politycznej – urzędująca premier Julia Tymoszenko oraz przywódca opozycyjnej Partii Regionów Wiktor Janukowycz. Redaktorzy PSZ na bieżąco śledzili przebieg wydarzeń u naszego wschodniego sąsiada.
Na Ukrainie rozpoczęła się, zgodna z przewidywaniami, batalia sądowa, inspirowana przez sztab Julii Tymoszenko, zmierzająca do zakwestionowania wyników ostatniego głosowania. Wyniki po podliczeniu 100 proc. oddanych głosów potwierdziły wcześniejsze sondaże exit-poll i prognozy analityków. Zwycięzcą okazał się Wiktor Janukowycz, który teraz oczekuje na oficjalną inaugurację jego prezydentury. Co nowy prezydent przyniesie Ukrainie i zagranicy – czas pokaże.
PREZYDENT-ELEKT:fot. yanukovych.com.ua
Wiktor Janukowycz – urodzony 9 lipca 1950 roku w Jenakijewie w obwodzie donieckim Ukraińskiej SRR. Przed podjęciem studiów został dwukrotnie skazany za drobne przestępstwa (kradzież i uszkodzenie ciała). W 1980 roku zdobył dyplom inżyniera-mechanika na politechnice w Doniecku, w 2001 roku ukończył Ukraińską Akademię Handlu Zagranicznego ze specjalnością prawa międzynarodowego. Obronił doktorat w Instytucie Badań Ekonomiczno-Prawnych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Następnie uzyskał tytuł profesorski i został członkiem Prezydium Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Ekonomicznych Ukrainy i Kalifornijskiej Międzynarodowej Akademii Nauk. Przed objęciem stanowiska premiera był również gubernatorem okręgu donieckiego w latach od 1997 do 2002. W wyborach prezydenckich w 2004 roku jego kandydatura została poparta przez byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę, a także ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina. Podane w listopadzie 2004 roku wyniki drugiej tury wyborczej wskazały Janukowycza jako triumfatora w wyścigu o urząd prezydenta Ukrainy. Powtórzona druga tura wyborcza, spowodowana wcześniejszym sfałszowaniem wyników, przyniosła jednak zwycięstwo liderowi opozycji – Wiktorowi Juszczence. Odsunięcie się Janukowycza na plan dalszy z ukraińskiej sceny politycznej nie trwało zbyt długo. W wyborach parlamentarnych w 2006 roku jego partia - Partia Regionów - zdobyła najwięcej miejsc w parlamencie. W 2007 roku Janukowycz objął chwilowo urząd premiera. W 2008 roku Partia Regionów wspólnie z Blokiem Julii Tymoszenko przegłosowała ustawę ograniczającą uprawnienia prezydenta.
Wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie:
FOTOREPORTAŻE PSZ:Anna Głąb: Niebieska Ukraina po wyborach prezydenckichWyborcza niedziela w Kijowie była spokojna i niczym nie różniła się od innych dni wolnych od pracy. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, chociażby do lokalu wyborczego. Z możliwości oddania swojego głosu skorzystało ostatecznie 67 procent mieszkańców stolicy. Od poniedziałku Partia Regionów prowadziła przed budynkiem Centralnej Komisji Wyborczej akcję protestacyjną. Julia Tymoszenko nie zdecydowała się na zorganizowanie własnych protestów…
(zobacz całość)
Maciej Pietruszewski: Ukraińskie wybory od zapleczaFrekwencja 66,76 proc. podczas II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie może Polaka zaskoczyć – u nas rzadko taka wysoka się zdarza. Zaskoczyć mogą też procedury, które obowiązują na poziomie lokalu wyborczego – każdy patrzy sobie nawzajem na ręce. Naruszenia, chociaż nie aż takie jak w 2004 r., ciągle się zdarzają, ale z drugiej strony Ukraina zrobiła milowy krok w demokratyzacji życia publicznego...
(zobacz całość)
POWYBORCZY KOMENTARZ PSZ:
Dagmara Moskwa: Ukraina bardziej niebieskaZgodnie z wynikami sondaży przedwyborczych i badań exit-poll wybory prezydenckie na Ukrainie wygrał Wiktor Janukowycz. Stało się to w pięć lat po pomarańczowej rewolucji, która odsunęła go od władzy i, jak się okazało, jedynie odłożyła w czasie jego prezydenturę…
(czytaj całość) Zbigniew Cierpiński: Relacja z misjo obserwatorskiej w Sewastopolu (I tura)W dniu 17 stycznia 2010 r. gościłem na Ukrainie jako obserwator z ramienia Ukrainian Congress Committee of America (UCCA), która to organizacja już od 1991 r. deleguje na Ukrainę misje obserwatorów wyborczych. Choć ogólnie wybory można określić jako wolne i uczciwe, zanotowaliśmy również i naruszenia prawa i procedur wyrorczych, które znalazły swoje odzwierciedlenie w naszych raportach…
(czytaj całość) Anna Głąb: Bajkowa (U)krainaDziało się to wcale nie „dawno, dawno temu” i nie „za górami, za lasami”, ale dosłownie „za miedzą” – w sąsiedniej Ukrainie. Właściwie akcja jeszcze się toczy, ale już niedługo stanie się jasne, kto będzie nowym gospodarzem pałacu prezydenckiego…
(czytaj całość) Tomasz Kapuśniak: Ukraina wybiera prezydenta – świat patrzyJeśli nie dojdzie na Ukrainie do reform politycznych (systemowych), państwo to nie będzie w stanie uniknąć instrumentalnego traktowania przez innych…
(czytaj całość)
Maciej Pietruszewski: Przyszły prezydent, stare podziały i polityczna graJuż na ten moment można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zmierzy się Wiktor Janukowycz i Julia Tymoszenko. Pomimo spodziewanej przewagi lidera Partii Regionów, ta ostatnia może liczyć na przejęcie większej części głosów pozostałych kandydatów – ich elektorat jest znacznie bliższy obecnej premier. Może wówczas powtórzyć się scenariusz ostatnich wyborów parlamentarnych, kiedy pomimo wygranej „niebieskich”, koalicję większości stworzyli „pomarańczowi”…
(czytaj całość) Mateusz Piskorski: Bałagan z zagranicznymi obserwatorami na UkrainieBezprecedensowy bałagan wywołany nieprzejrzystymi decyzjami Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy powoduje coraz poważniejsze obawy o to, czy organ ten poradzi sobie z przeprowadzeniem drugiej tury wyborów prezydenckich zaplanowanych na 7 stycznia, które z całą pewnością prowadzone będą w gorącej, pełnej napięć i wzajemnych oskarżeń atmosferze politycznej…
(czytaj całość) Jacek Kucharczyk: Pierwsza tura bez niespodzianekWynik pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie nie przyniósł wielkich niespodzianek. Zgodnie z oczekiwaniami i wynikami publikowanych sondaży przedwyborczych do drugiej tury przeszli: Wiktor Janukowycz i Julia Tymoszenko…
(czytaj całość) * * *
WCZEŚNIEJ NA PSZ:Wyborcze ABC (II tura głosowania)W drugiej turze wyborów, 7 lutego br., Ukraińcy rozstrzygną, kogo chcą widzieć na stanowisku prezydenta przez najbliższe pięć lat. Kandydatów jest dwóch – premier Julia Tymoszenko i lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz. Szanse prawie wyrównane…
(czytaj całość)
Wyborcze ABC (I tura głosowania)Pytanie kto zostanie następnym prezydentem Ukrainy pozostaje wielką niewiadomą. Każdy z kandydatów reprezentuje sobą odmienną wizję przyszłości państwa. Nowa postać w Pałacu Prezydenckim w Kijowie pociągnie za sobą istotne zmiany: zarówno w polityce wewnętrznej i dalszej ewolucji systemu politycznego Ukrainy, jak i w relacjach z najbliższymi sąsiadami – Rosją i Unią Europejską. Wymusi to też korektę polskiej polityki wschodniej. Wybory prezydenckie 2010 r. na Ukrainie wydają się być kluczowymi dla przyszłości Ukrainy, jak i całego regionu…
(czytaj całość) Sondaże przed II turą głosowaniaPonieważ nie można publikować sondaży dwa tygodnie przed dniem wyborów, tydzień po pierwszej turze był czasem prezentowania rezultatów badań przeprowadzonych jeszcze przed 17 stycznia br. lub w dniu głosowania razem z badaniem exit-poll lub też sondaże wykonywano pośpiesznie, co odbijało się na ich reprezentacyjności…
(czytaj całość) Wyniki I tury głosowaniaPo dwóch dniach od przeprowadzenia pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, Centralna Komisja Wyborcza podała do wiadomości publicznej ostateczne wyniki. Wiktor Janukowycz pokonał Julię Tymoszenko przewagą 10,27 proc. głosów i właśnie z nią zmierzy się w drugiej turze 7 lutego…
(czytaj całość) Sondaże przed I turą głosowaniaSondaże przedwyborcze zawsze przyciągają dużą uwagę. W Ukrainie są uznawane nie tylko za źródło informacji na temat poparcia politycznego dla poszczególnych kandydatów, ale również za element kampanii przedwyborczej. Aby zneutralizować możliwość wykorzystania ich w walce politycznej (bo dyskusja w czasie permanentnego kryzysu jest tam rzadkością) i zniwelować ich wpływ na wynik wyborów, w trakcie ostatnich dwóch tygodni przed dniem głosowania na Ukrainie obowiązuje zakaz ich publikacji w mediach ukraińskich…
(czytaj całość)