Chiny i Tajwan osiągnęły kolejne przełomowe porozumienie
Przebywający w Tajpej szef chińskiej agencji zajmującej się stosunkami z Tajwanem podpisał we wtorek (04.11) umowę przewidującą uruchomienie bezpośrednich połączeń towarowych oraz rozszerzenie zawartego w czerwcu porozumienia dotyczącego połączeń pasażerskich. Zgodnie z wchodzącymi w życie pod koniec grudnia ustaleniami, otwarte dla bezpośredniego transportu morskiego zostanie 11 portów po stronie tajwańskiej oraz 63 po stronie chińskiej, w których odprawiane towary zwolnione będą z podatków. Dodatkowo, zezwolono na 60 transportów lotniczych miesięcznie.
To odpowiedź na wieloletnie apele chińskich przedsiębiorców posiadających zakłady położone po drugiej stronie Cieśniny. Wcześniej przed skierowaniem się do chińskich portów, statki z Tajwanu musiały płynąć do japońskiej wyspy Okinawa. Porozumienie pozwoli im na bezpośrednie pokonywanie szerokiej na 100 km Cieśniny Tajwańskiej.
„Bezpośrednie połączenia towarowe w końcu pozwolą Tajwanowi osiągnięcie pozycji azjatyckiego centrum transportowego oraz umożliwią łatwiejszy dostęp do rynku na kontynencie” powiedział Chen Yunlin, przewodniczący Stowarzyszenia ds. Stosunków Pomiędzy Stronami w Cieśninie Tajwańskiej (ARATS).
Przebywający z pięciodniową wizytą na wyspie Chen oraz Chiang Pin-kun, szef Fundacji Wymiany Ponad Cieśniną Tajwańską (SEF), zawarli we wtorek łącznie 13 umów. To najwyższy rangą chiński urzędnik, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 60 lat.
Drugim najważniejszym ustaleniem jest potrojenie do 108 liczby bezpośrednich pasażerskich przelotów lotniczych. Loty będą mogły odbywać się codziennie, a nie jedynie cztery dni w tygodniu, jak ma to miejsce od lipca tego roku, kiedy to doszło do ich uruchomienia. Porozumiano się również w sprawie skrócenia tras przelotów oraz zezwolono na przeloty prywatnych odrzutowców.
Pozostałe umowy dotyczą m.in. poprawy efektywności usług pocztowych oraz powołania wspólnych systemów związanych z bezpieczeństwem żywności. Obecnie przesyłki pomiędzy Tajwanem a Chinami podróżują nawet do 10 dni.
Negocjatorzy planują również podjęcie rozmów dotyczących „normalizacji” powiązań finansowych. „Światowa gospodarka znajduje się w okresie znaczących zmian, w związku z czym stoimy przed wielkimi wyzwaniami” uzasadniał Chen. Kolejna runda rozmów odbędzie się w Chinach na początku przyszłego roku.
Wizycie Chena towarzyszą protesty przeciwników polityki tajwańskiego prezydenta Ma Ying-jeou, którzy obawiają się, że zbliżenie z Chinami doprowadzi do utraty niezależności przez wyspę. Opozycyjna Demokratyczna Partia Postępu wręcz oskarża prezydenta o „sprzedawanie się Chinom”.
Pod koniec października Zhang Mingqing, wiceprzewodniczący ARATS, skrócił swoją wizytę na Tajwanie, po tym jak został przewrócony i poturbowany przez grupę działaczy proniepodległościowych w południowym mieście Tainan.
Na podstawie: taiwannews.com.tw, chinadaily.com.cn, news.bbc.co.uk