Chiny proponują Dalajlamie powrót do rozmów
Chińskie władze zamierzają rozpocząć kolejną rundę rozmów z przedstawicielami Dalajlamy – poinformowała w środę (29.10) agencja prasowa Xinhua. Według informacji strony tybetańskiej, negocjacje mogą rozpocząć się w najbliższy piątek. Agencja zacytowała anonimowego przedstawiciela władz, który zasugerował, że tybetański przywódca duchowy powinien „skorzystać z tej okazji i pozytywnie odpowiedzieć zgłoszone przez centralne władze warunki rozmów”. Zapewnił jednocześnie, że propozycja wynika z prośby zgłoszonej przez stronę tybetańską.
Strona chińska podkreśliła, że rozmowy mogą się odbyć „pomimo zamieszek w Lhasie w marcu tego roku oraz serii zakłóceń igrzysk olimpijskich w Pekinie zorganizowanych przez garstkę secesjonistów wzywających do niepodległości Tybetu”.
Ostatnie negocjacje pomiędzy stronami miały miejsce w maju i lipcu. Warunkiem ich rozpoczęcia była zgoda przedstawicieli Dalajlamy na rządowe warunki: nie popieranie niepodległości Tybetu, nie wspieranie organizacji secesjonistycznych oraz działań wymierzonych w nadchodzące wówczas igrzyska w Pekinie.
Kilka dni temu Dalajlama poinformował, że powoli traci nadzieję, iż rozmowy ze stroną chińską są w stanie przynieść jakikolwiek postęp w kwestii sytuacji Tybetu. „Przez lata realizowałem drogę środka w rozmowach z chińskimi władzami, jednak nie przyniosła ona żadnych pozytywnych rezultatów” powiedział tybetański przywódca. Nie wykluczył również rezygnacji z dalszej działalności politycznej.
We wtorek przebywający w Indiach tybetański rząd na uchodźstwie zwołał na drugą połowę listopada specjalne spotkanie poświęcone kwestiom deklaracji Dalajlamy oraz prowadzenia przyszłych rozmów z Chinami. Wówczas wypracowana może być nowa polityka wobec władz w Pekinie.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, chinadaily.com.cn