Chiny/ Rozpoczęły się wspólne ćwiczenia z armią indyjską
Chiny oraz Indie rozpoczęły w czwartek (20.12) pierwsze wspólne ćwiczenia w historii tych dwóch największych armii świata. Manewry mają przyczynić się do budowy zaufania pomiędzy sąsiadami wciąż posiadającymi nieuregulowane spory w rejonie granicy na Himalajach. W ćwiczeniach bierze udział po 100 oficerów i żołnierzy wysłanych przez każdą ze stron. Odbywają się one w leżącej na południowym zachodzie Chin prowincji Yunnan i potrwają do 28 grudnia.
Jak uważa Sun Shihai z chińskiej akademii nauk społecznych „ćwiczenia pozwolą na zwiększenie zaufania pomiędzy krajami, a w szczególności pomiędzy armiami, które mają za sobą krótki, aczkolwiek krwawy epizod walk w 1962 roku”. Z tego względu nawet niewielka skala manewrów ma wyraźne, symboliczne znaczenie, które wskazuje na istniejącą chęć poprawy relacji między Chinami a Indiami, zwłaszcza w świetle coraz bardziej ożywionych stosunków handlowych.
Potwierdza to oświadczenie wydane przez chińskie ministerstwo obrony głoszące, że „celem wspólnych ćwiczeń jest zwiększenie wzajemnego zaufania i zrozumienia pomiędzy obydwiema armiami oraz wymiana doświadczeń związanych ze zwalczaniem terroryzmu”. Nawiązuje ono również do głoszonej przez władze chińskie polityki zwalczania separatyzmu, ekstremizmu i terroryzmu wyjaśniając, że „ćwiczenia mają również odstraszyć trzy siły zła oraz promować strategiczne partnerstwo na rzecz pokoju pomiędzy Chinami a Indiami”.
Podobnie wspólne manewry skomentował rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Qin Gang, dodając, że Chiny i Indie to dwa największe kraje rozwijające się, które chcą promować światowe bezpieczeństwo, rozwój i współpracę.
Indyjscy żołnierze biorący udział w manewrach zostali wybrani spośród jednostek służących w niespokojnej, północno-zachodniej części Indii oraz w Kaszmirze. Żołnierze są uzbrojeni jedynie w broń lekką, karabiny maszynowe i moździerze, natomiast cały ciężki sprzęt dostarcza armia chińska.
Wzajemne roszczenia terytorialne są wynikiem krótkotrwałej wojny granicznej, która wybuchła między Chinami a Indiami w 1962 roku. W rezultacie do dziś Indie uznają, iż Pekin okupuje część ich terytorium w Kaszmirze (Aksai Chin), natomiast Chiny roszczą sobie prawa do regionu Arunachal Pradesh.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news.xinhuanet.com