Najważniejsze wydarzenia 2010 roku na świecie
Najważniejsze wydarzenia 2010 roku w
Ameryce Północnej Europie na Wschodzie Azji i Pacyfiku
Ameryce Południowej Afryce na Bliskim Wschodzie Gospodarce
Polskiej Polityce Zagranicznej
Styczeń
Google rozpoczyna wojnę z Chinami
Google zawiesza działanie swojej wyszukiwarki w Chinach i przekierowuje cały ruch do nieobjętej cenzurą strony w Hongkongu. Ostatecznie pod groźbą utraty licencji na działanie w Państwie Środka zgadza się na kompromis z władzami w Pekinie. Udział Google na chińskim rynku spada do ok. 25 proc.
Setki ofiar trzęsienia ziemi na Haiti
Haitański Czerwony Krzyż szacuje, że podczas wtorkowego trzęsienia ziemi zginęło od 45 do 50 tysięcy osób
Luty
Powstał nowy blok regionalny w Ameryce Łacińskiej
Państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów, uczestniczące w trwającym od poniedziałku Szczycie Grupy z Río (Cancún, Meksyk), stworzyły nowy organizm jednoczący kraje regionu. Wspólnota Państw Latynoamerykańskich i Karaibskich powstała bez udziału Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, jako alternatywa dla utworzonej w 1948 roku Organizacji Państw Amerykańskich. Uczestnicy postanowili, że status stowarzyszenia zostanie wypracowany na kolejnych szczytach: w Wenezueli (2011) oraz w Chile (2012).
Niemiecki rząd zwołuje okrągły stół w sprawie skandalu pedofilskiego w Kościele
Niemiecki rząd zwołał na 23 kwietnia pierwsze posiedzenie tzw. okrągłego stołu poświęconego skandalowi związanemu z molestowaniem seksualnym dzieci w niemieckich szkołach. Gabinet Angeli Merkel powołał też specjalnego pełnomocnika, który zajmie się tym problemem.
Janukowicz wygrywa wybory prezydenckie na Ukrainie
Iran wzbogaca uran, Zachód się niepokoi
7. lutego prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wydał polecenie Irańskiej Agencji Atomowej, aby rozpoczęła wzbogacanie uranu na wyższym poziomie. 11. dnia tego miesiąca prezydent ogłosił, że Iran jest państwem atomowym – irański uran został wzbogacony do 20 proc. wartości.
Marzec
Korea Północna zatapia południowokoreańską korwetę
Korea Północna zatapia południowokoreańską korwetę Cheonan w pobliżu spornej granicy morskiej między państwami. W incydencie ginie 46 marynarzy.
Partido de la U odchodzącego prezydenta Álvaro Uribe i koalicyjna Partido Conservador wygrały w niedzielnych (14.03) wyborach – wynika z częściowego podliczenia głosów. Były to najspokojniejsze wybory w Kolumbii od 25 lat, ale obserwatorzy odnotowali wiele przypadków korupcji.
Państwa strefy euro i MFW pomogą Grecji
Kraje strefy euro udzielą wsparcia finansowego pogrążonej w kryzysie Grecji. Pomoc obejmuje dwustronne pożyczki przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Irak: Koniec historycznego głosowania
7. marca 2010 odbyły się wybory parlamentarne w Iraku.W głosowaniu wzięło udział 62 proc. Irakijczyków. Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa, w całym kraju zginęło kilkadziesiąt osób. Już w pierwszych godzinach głosowania na Bagdad spadło ponad 60 pocisków moździerzowych.
Kwiecień
Wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej
Opóźniona reakcja administracji Baracka Obamy spowodowała, że kryzys ten został nazwany przez niektórych komentatorów ‘Katriną Obamy’.
Katastrofa samolotu z prezydentem RP na pokładzie na lotnisku pod Smoleńskiem
Prezydencki samolot rozbił się niedaleko wojskowego lotniska w Smoleńsku. Do katastrofy doszło podczas mgły. Samolot Tu-154 miał problemy z lądowaniem. Piloci poderwali samolot w powietrze. Maszyna zahaczyła o drzewa, spadła na ziemię i zapaliła się.
Wiktor Orban wygrywa wybory na Węgrzech
Rosjanie oficjalnie rozpoczęli budowę Gazociągu Północnego
Maj
Grecja zagrożona bankructwem, kryzys w strefie euro
Przywódcy państw strefy euro zgodzili się na przyznanie władzom w Atenach finansowego wsparcia - 110 miliardów euro na najbliższe 3 lata. Więcej
Grecja jest jednym z kilku krajów strefy euro zagrozonych bankructwem. Pozostałe to Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania razem tworzące grupę określoną jako PIIGS - finansowe zagrożenie Europy. Więcej
Finansowe problemy PIIGS sprowadziły gniew inwestorów na całą europejską walutę. Pojawiły sie pierwsze obawy o przyszłość wspólnej waluty. Więcej
Izrael zaatakował konwój statków z pomocą dla Strefy Gazy
Izraelski atak na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy to wydarzenie, które przez kilka następnych tygodni elektryzowało światową opinie publiczną. Rozpoczęła się dyskusja wokół trwajacej od trzech lat blokady Strefy Gazy i sposobów dostarczania pomocy jej mieszkańcom.
Czerwiec
Chiny uelastyczniają kurs juana, nasila się światowa wojna walutowa
Chiny uelastyczniają kurs juana, jednak do końca roku umacnia się on względem dolara zaledwie o ok. 3 proc. Tempo wzrostu wartości chińskiej waluty nie satysfakcjonuje zachodnich, a zwłaszcza amerykańskich polityków, którzy grożą wprowadzeniem ceł antyimportowych na chińskie towary, a zarazem osłabiają siłę dolara. Widmo światowej wojny walutowej nieznacznie słabnie po listopadowym szczycie G20 w Seulu.
Najkrwawszy w historii miesiąc dla NATO w Afganistanie
Czerwiec był najbardziej krwawym miesiącem dla wojsk NATO w Afganistanie od początku wojny w tym kraju. W ciągu całego miesiąca zginęło tam ponad stu zagranicznych żołnierzy.
Chiny i Tajwan podpisują przełomową umowę o wolnym handlu
Chiny i Tajwan zawarły umowę handlową przypominającą porozumienie o wolnym handlu, która przewiduje m.in. stopniowe znoszenie ceł na setki produktów i ułatwienia dla sektora finansowego. To najważniejsze porozumienie między Pekinem a Tajpej od ponad 60 lat.
Lipiec
Przyjęcie ustawy regulacyjnej dla podmiotów z Wall Street
Nadszedł koniec niemal nieograniczonej wolności banków i firm z Wall Street, Amerykański kongres uchwalił reformę rynków finansowych w Stanach Zjednoczonych. Zmiany maja zapobiec kolejnemu kryzysowi, podobnemu do tego sprzed dwóch lat.
Wybory prezydenckie: Bronisław Komorowski prezydentem RP
Kandydat Platformy Obywatelskiej zdobył według badań przeprowadzonych przed wybranymi punktami wyborczymi 53,1 proc. głosów. Na Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 46,9 procent pytanych.
Islandia zgłasza chęć przystąpienia do UE
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę wykluczającą wejście do NATO
Sierpień
Wyciek dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, ujawnionych przez portal WikiLeaks
Opublikowanie przez „New York Times”, „The Guardian” i „Der Spiegel” opracowania dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, a ujawnionych przez serwis WikiLeaks, przyćmiło nawet cykl o tajnych służbach USA, publikowany przez konkurencyjny „Washington Post”.
Wrzesień
Kim Dzong Un namaszczony na przyszłego przywódcę Korei Północnej
Decyzje podjęte na konferencji Partii Pracy Korei potwierdziły głosy, mówiące o ruchach na szczytach władzy w Korei Północnej. Kim Dzong Un został oficjalnie przedstawiony zarówno elitom i społeczeństwu północnokoreańskiemu, jak i całemu światu.
Napięcia chińsko-japońskie wokół wysp Senkaku/Diaoyu
Zaognienie chińsko-japońskiego sporu terytorialnego wokół położonych na Morzu Wschodnichińskim wysp Senkaku/Diaoyu. Na początku września doszło do zderzenia chińskiego kutra rybackiego z dwoma japońskimi okrętami patrolowymi. W rezultacie Japończycy aresztowali, a następnie odmówili wydania kapitana chińskiej łodzi, co spowodowało kilkutygodniowe zaostrzenie relacji między Chinami a Japonią.
Październik
Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
Chiński dysydent Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za "długą i pokojową walkę o podstawowe prawa człowieka w Chinach". W odpowiedzi Chiny protestują i bojkotują grudniową ceremonię w Oslo, podobnie jak kilka innych krajów. Liu nie odebrał nagrody, gdyż odsiaduje wieloletni wyrok w chińskim więzieniu.
Listopad
Przejęcie Izby Reprezentantów przez Partię Republikańską. Sporo zwycięstw w prawyborach członków ruchu Tea Party, popieranych przez Sarah Palin.Korea Północna ostrzelała południowokoreańskie wyspy Yeonpyeong
Północnokoreańska artyleria ostrzelała należące do Korei Południowej wyspy Yeonpyeong. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych. W odpowiedzi na atak władze w Seulu zdecydowały się zareagować zbrojnie, ostrzeliwując północnokoreańskie wybrzeże oraz wysyłając myśliwce w rejon konfliktu. To pierwszy tego typu atak sił północnokoreańskich na Południe od czasu zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku.
Wizyta Miedwiediewa na Kurylach wzbudza protesty Japonii
Po wizycie rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa na wyspie Kunaszir w archipelagu Kuryli Japonia odwołała ambasadora w Rosji, a japońskie MSZ przekazało rosyjskiemu ambasadorowi w Tokio notę protestacyjną.
Pierwsze od dwóch dekad wybory w Birmie , Aung San Suu Kyi na wolności
W Birmie, rządzonej od ponad czterdziestu lat przez juntę wojskową, odbyły się pierwsze od 20 lat wybory powszechne. Niedługo później Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, została zwolniona z aresztu domowego. Z ostatnich 21 lat przywódczyni birmańskiej opozycji 15 lat spędziła w areszcie domowym i więzieniu.
Dilma Rousseff kolejnym prezydentem Brazylii
Drugą turę wyborów prezydenckich w Brazylii wygrała Dilma Rousseff zdobywając 56 proc. głosów, podczas gdy jej rywal, Jose Serra, uzyskał 44 procentowe poparcie.
Koniec impasu w Iraku. Parlament wybrał prezydenta i premiera
Po trwającym osiem miesięcy impasie, iracki parlament 11. listopada zadecydował o pozostawieniu na kolejną kadencję dotychczasowego prezydenta Dżalala Talabaniego. Na urząd premiera Talabani mianował Nuriego al-Malikiego.
Głownym tematem szczytu przywódców G20 w Seulu była kwestia globalnej "wojny walutowej". Rynki nie wierzą, że w Korei Południowej zostanie wypracowany kompromis. Rozbieżne są bowiem interesy poszczególnych państw. USA, ale też i Europa, oskarżają Chiny o zaniżanie wartości juana. Natomiast takim krajom jak Brazylia, Korea, Indonezja czy Indie, nie podoba się systematyczne osłabianie amerykańskiego dolara poprzez dodruk pieniądza. Więcej
Wyjścia z sytuacji nie widać, a niektórzy posuwaja się do odświeżenia koncepcji oparcia walut na złocie. Więcej
Tymczasem Fed w dalszym ciągu kontynuuje politykę "drukowania" dolarów prowadzącą do sukcesywnego słabnięcia amerykańskiej waluty. Więcej
Putin chce utworzenia strefy wolnego handlu między UE a Rosją
Nowa strategia NATO: Gruzja zostanie członkiem sojuszu
Grudzień
Chiny walczą z inflacją, stopy procentowe w górę, światowe ożywienie pod znakiem zapytania
Chiński bank centralny po raz drugi podniósł stopy procentowe, wcześniej podnosząc kilkukrotnie stopy rezerw obowiązkowych dla banków. Wszystko po to, aby powstrzymać inflację, która przekroczyła 5 proc. i jest najwyższa od ponad dwóch lat. Gospodarka Chin rośnie w coraz wolniejszym tempie, wzbudzając obawy o trwałość gospodarczego ożywienia na całym świecie.
Wizyta prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa w Polsce
Pierwsza po 8 latach przerwy wizyta rosyjskiego przywódcy w Polsce. Wielu rosyjskich komentatorów przywiązywało duże znaczenie do tej wizyty twierdząc, że będzie ona miała znaczący wpływ na przyszłe stosunki polsko-rosyjskie.
Złoto pobiło rekord wszechczasów
Historyczne rekordy pobiło złoto zbliżając się do ceny blisko 1500 dolarów za uncję. Wyzwoliło to spekulacje o osiągnięciu wkrótce poziomu 2 tysięcy dolarów. Więcej
Frank szwajcarski rekordowo drogi dla Europejczyków
Koniunktura sprzyja również fankowi szwajcarskiemu, który ustanowił historyczny rekord wobec euro. Więcej
Wybrzeże Kości Słoniowej na skraju wojny domowej
Rośnie napięcie w zachodniej Afryce. Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo zagroził zerwaniem stosunków dyplomatycznych z krajami, które uznały ambasadorów wyznaczonych przez jego niedawnego rywala w wyborach prezydenckich.
Czarnogóra uzyskała status kandydata do UE
Europejska Służba Działań Zewnętrznych formalnie zaczyna działać
Wybory na Białorusi wygrał Łukaszenka