PROGRAMY WSPÓŁPRACY VI
REGIONALNA WSPÓŁPRACA WOBEC ZMIAN
Wschodnia Europa ma wiele wspólnych celów i wyzwań. Łączenie ich pracy jest odpowiedzą i planem działania. Mieszkańcy tego regionu za najważniejsze problemy dla regionalnej współpracy uznali budowę międzynarodowego transportu oraz zmianę polityki migracyjnej. Budowa sieci dróg jest wygodą dla wszystkich obywateli. Zmiany w polityce migracji to szansa dla nich.
Białoruś i Ukraina od dawna starają się o szerszy i łatwy dostęp do krajów UE. Mieszkańcy szukają możliwości korzystania z bogactwa wiedzy krajów zachodnich, szukają możliwości zakupu towarów zagranicznych. Muszą oni otworzyć się na zagraniczne przedsiębiorstwa i zapewnić im możliwości pracy. Zmiany w transporcie to ważny punkt - włączą kraje wschodnie w międzynarodową sieć komunikacji. Poprawiają się warunki i możliwości dostaw towaru, łatwiej uzyskać nowe towarów. Firmy chętniej zainwestują na tych rynkach a rozbudowa istniejących będzie o wiele łatwiejsza . Ułatwienia w transporcie to szansa dla turystyki. Wschodnia Europa ma wiele do pokazania sąsiadom wokół własnej historii i kultury. Nowe drogi to nowe miejsca do zwiedzania i odkrywania. Aby zrealizować cele UE i jej zachodnich sąsiadów trzeba przejść przez proces budowania bezpieczeństwa i zaufania.
Nowa polityka, inne relacje przy wyjazdach zagranicznych to motyw trudny i problematyczny. Brak pracy i niskie zarobki w krajach Wschodniej Europy to zagrożenie dla krajów Zachodnich. Nie chcą przyjmować ludzi, których trzeba utrzymać, ludzi nie przygotowanych do pracy i życia w innym kraju. Migranci są źle widziani przez ludność Europy. Te punkty zmuszają każdego przedstawiciela krajów Unii do odmowy przy kwestii ułatwienia migracji. Otwarcie między krajami ma być otwarciem na dialog i budowanie partnerskich relacji, wsparcia, doradztwa. Zmiany w polityce migracyjnej nie oznaczają otwarcia gra, ale kontakt na wspólnie określonych warunkach.
Dorota Smoleńska