KRLD/ Wznowienie spotkań podzielonych rodzin
Przedstawiciele dwóch państw koreańskich postanowili w piątek w Phenianie wznowić możliwość spotykania się rodzin rozdzielonych przez granicę powstałą po podziale Półwyspu Koreańskiego.
Do porozumienia doszło w wyniku czterodniowych negocjacji na szczeblu ministerialnym, do których doszło w stolicy Korei Północnej. Na jego mocy, w tym miesiącu zostaną wznowione wideokonferencje, natomiast do bezpośrednich spotkań dojdzie w maju. Rozmowy w Phenianie były możliwe dzięki pozytywnym rozstrzygnięciom lutowej rundy negocjacji sześciostronnych.
Porozumienie pozwoli na wznowienie spotkań członkom tysięcy rodzin, które zostały podzielone w wyniku wojny koreańskiej. Jest to szczególnie ważne, gdyż większość z nich jest już w podeszłym wieku. Od czasu przełomowego szczytu międzykoreańskiego w 2000 roku, ponad 13 tysięcy osób wzięło udział w takich spotkaniach.
Stronie północnokoreańskiej zależało na jednoczesnym wznowieniu dostarczania pomocy humanitarnej przez Koreę Południową. Została ona zawieszona w lipcu 2006 roku, po przeprowadzeniu przez Phenian prób rakietowych oraz październikowej próby atomowej, co spotkało się z odwetem w postaci zablokowania spotkań rodzin. Jednakże Seul odmówił, wiążąc dostawy ryżu oraz nawozów sztucznych z postępami Korei Północnej w wywiązywaniu się z zobowiązań uzgodnionych w czasie rozmów sześciostronnych.
Na ich mocy, Phenian zobowiązał się między innymi do wyłączenia reaktora nuklearnego w Yongbyon w ciągu sześćdziesięciu dni, a zatem do 15 kwietnia. W związku z tym, kolejne rozmowy zaplanowano na 18-21 kwietnia, kiedy będzie już wiadomo, czy Korea Północna dotrzymała warunków porozumienia.
Biorący udział w negocjacjach południowokoreański minister ds. unifikacji Lee Jae Joung zapowiedział, iż „planujemy dostarczyć Korei Północnej ryż i nawozy sztuczne w ilości podobnej do wcześniejszych rocznych dostaw”. Jednocześnie zastrzegł, że „zrobimy to w etapach wedle koniecznych procedur”. Przed zawieszeniem dostaw, Korea Południowa dostarczała na północ 500 tys. ton ryżu oraz 300 tys. ton nawozów sztucznych.
W wyniku piątkowego porozumienia uzgodniono także, iż w pierwszej połowie tego roku zostanie przeprowadzony długo odkładany, próbny przejazd pociągu po torach łączących obydwa państwa. Sieci kolejowe zostały połączone po raz pierwszy od czasu zakończenia wojny. Jednak dotychczas żaden pociąg nie przekroczył granicy.
Na podstawie: International Herald Tribune, BBC, China Daily.