Migracje na świecie
Według statystyk ONZ i Międzynarodowej Organizacji na rzecz Migracji (IOM) obecnie na świecie żyje ok. 214 mln migrantów, czyli 3,1 proc. światowej populacji. Ocenia się, że od 20 do 30 mln to migranci nielegalni, 26 mln to przesiedleńcy wewnętrzni żyjący w 52 państwach, a ok. 16 mln stanowią uchodźcy. Aż 75 proc. wszystkich migrantów zamieszkuje 12 proc. państw. W roku 2008 przepływy pieniężne związane z migracją osiągnęły kwotę 444 mld USD, z czego 338 mld trafiło do krajów rozwijających się. [1] Średnia roczna stopa wzrostu liczby migrantów szacowana jest obecnie na 2,9 proc.
Dane te dobitnie pokazują, że migracje stały się jednym z głównych i nieuniknionych elementów życia gospodarczego i społecznego niemal każdego państwa na świecie. Złożona problematyka migracji obejmuje nie tylko zmianę miejsca zamieszkania, ale również możliwości znalezienia legalnego zatrudnienia, łączenie rodzin, ochronę praw migrantów, zapewnienie bezpieczeństwa czy integrację.
W obliczu całej tej złożoności migracje jako swego rodzaju powszechny trend dotyczą w mniejszym lub większym stopniu każdego zakątka globu. Różne są za to polityczne strategie radzenia sobie z kwestią migracji. Uzależnione są one przede wszystkim od zasobności danego państwa, zróżnicowania etnicznego, kultury politycznej, tradycji, wartości czy w końcu od potrzeb ekonomicznych.
Migracje w Portugalii- zmiana kierunku?
Migracje w regionie Azji i Pacyfiku
Migracja zarobkowa w b. ZSRR (Kirgizii, Ormianie, Ukraińcy i in. na saksach)
Irańskie sprzeczności, czyli o migracji w ortodoksyjnej islamskiej republice
Migracje w Afryce: Botswana- południowoafrykański azyl
[1] http://www.iom.int/jahia/Jahia/about-migration/facts-and-figures/global-estimates-and-trends