Pakt Stabilności w Europie Południowo-Wschodniej
Słowniki
Pojęcie | Definicja |
---|---|
Pakt Stabilności w Europie Południowo-Wschodniej |
Długoterminowa strategia na rzecz rozwiązania konfliktów, odbudowy i rozwoju Bałkanów. Choć pomysł strategii pojawił się przed wojną w Kosowie, to niewątpliwie ten kolejny dramat zmobilizował poszczególne państwa do podjęcia konkretnych kroków. Pakt został przyjęty przez wspólnotę międzynarodową w 1999 w Kolonii w celu wsparcia krajów regionu w wysiłkach podejmowanych na rzecz wzmocnienia pokoju, demokracji, poszanowania dla praw człowieka i gospodarczego dobrobytu. Par. 13 Paktu wymaga, by posiadał on Specjalnego Koordynatora mianowanego przez Unię Europejską po konsultacji z Przewodniczącym OBWE i innymi uczestnikami Paktu. Rada UE działając w oparciu o propozycję Komisji, mianuje Specjalnego Koordynatora na roczną kadencję. Pakt składa się z indywidualnych Układów Stowarzyszeniowych i Stabilizacyjnych, które mogą poprzedzać opcję członkostwa w UE. Postanowienia te zostały potwierdzone na szczycie w Sarajewie 30 lipca 1999roku.
Partnerami strategii są: państwa UE i Komisja Europejska, kraje bałkańskie, Norwegia i Szwajcaria oraz państwa z G-8, które nie są członkami Unii Europejskiej (Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Rosja), międzynarodowe organizacje, jak m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, OBWE, Rada Europy, NATO, OECD, Bank Światowy, Fundusz Walutowy, oraz regionalne struktury współpracy (Współpraca Ekonomiczna Państw Morza Czarnego, Inicjatywa Środkowoeuropejska, SECI, SEECP).
Aby osiągnąć zakładane cele Rada Europy, przy współpracy z rządami państw regionu oraz innymi partnerami, organizuje szkolenia dla urzędników publicznych oraz dla organizacji rynku mediów, jak również wykonuje liczne ekspertyzy prawne oraz prowadzi działalność doradczą. Za realizację założeń programu odpowiedzialny jest Wydział ds. Mediów Rady Europy.
Nowe państwa są wspierane finansowo przez Europejską Agencję Odbudowy z siedzibą w Salonikach.
|