Słownik
Istnieje 11 wpisów w słownikuSłowniki
Pojęcie | Definicja |
---|---|
IDABC |
Wspólnotowy program na lata 2005 2009. Jest on następcą programu IDA II. Wspólnotowe wsparcie finansowe dotyczy wdrażania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCIs), tj. skupionych na wdrażaniu ogólnoeuropejskich usług eGovernment w określonych obszarach oraz środków horyzontalnych (HMs). Z różnych projektów realizowanych w ramach IDABC, w sposób bezpośredni korzystają także obywatele Wspólnoty i sektor biznesu.
|
Idol |
Włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczne poprzez pracę na otwartym rynku. Długofalowym celem projektu IDOL jest zwiększenie obecności osób niewidomych i niepełnosprawnych ruchowo na otwartym rynku pracy, zwłaszcza absolwentów uczelni wyższych oraz utrzymanie pracy przez osoby już pracujące. IDOL koncentruje się na rynku pracy w poszerzonej Europie i odnalezieniu się na nim osób niepełnosprawnych. Cele szczegółowe:
Uzupełnienie kwalifikacji zawodowych osób niewidomych wchodzących na otwarty rynek poprzez zapoznanie ich z najnowszymi osiągnięciami w zakresie nowych technologii, które kompensują niepełnosprawność i wyrównują szanse w dostępie do pracy na otwartym rynku.
Podniesienie odporności psychicznej osób niepełnosprawnych wchodzących lub pracujących na otwartym rynku tak, aby mogli utrzymać pracę, niezależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Poprawa wizerunku osób niepełnosprawnych wśród potencjalnych pracodawców i współpracowników.
|
Inicjatywa i2010 |
Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Inicjatywa przyjęta przez Komisję Europejską w dniu 1 czerwca 2005 r., jest pierwszą inicjatywą podjętą w ramach nowej Strategii Lizbońskiej. Komisja zdefiniowała trzy priorytety w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego: realizacja idei Europejskiej Przestrzeni Informacyjnej, wzrost inwestycji w sektorze badań nad technologią ICT, w celu promowania rozwoju oraz tworzenia większej liczby miejsc pracy, stworzenie integracyjnego Europejskiego Społeczeństwa Informacyjnego,
|
Inicjatywa i2010: biblioteki cyfrowe |
Inicjatywa realizowana w ramach i2010 Europejskie Społeczeństwo Informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Jej celem jest ułatwienie dostępu do kulturalnego, audiowizualnego i naukowego dziedzictwa wspólnotowego, tak by stało się ono łatwiej osiągalne i w bardziej interesujący sposób dostępne on-line. Zasadnicze elementy digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego oraz jego dostępności w Internecie zostały określone w opublikowanym w dniu 30 września 2005 r. dokumencie i2010: biblioteki cyfrowe. Komisja Europejska wyodrębniła tutaj trzy główne obszary działań: digitalizacja zbiorów analogowych w celu ich szerszego wykorzystania w Społeczeństwie Informacyjnym, udostępnienie on-line, jako warunek wstępny do maksymalizowania korzyści dla obywateli i firm, wynikających z dostępu do informacji, konserwacja i przechowywanie cyfrowych zbiorów dla przyszłych pokoleń oraz ochrona przed ich utratą.
|
Inicjatywa i2010: Inteligentny samochód |
Inicjatywa realizowana jest w ramach trzeciego filaru i2010, którego celem jest wniesienie istotnego wkładu technologii teleinformatycznych (ICT) w poprawę jakości życia. Jej celem jest rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa i ochrony środowiska wynikających ze zwiększonego natężenia ruchu na drogach. Szczegółowe założenia inicjatywy "Inteligentny samochód" przedstawia komunikat Komisji z lutego 2006 r. Częścią inicjatywy jest paneuropejski samochodowy system wzywania pomocy eCall. (Zob. eCall)
|
Inicjatywa na rzecz przejrzystości |
Idea zapoczątkowana w listopadzie 2005r., której celem jest zwiększenie otwartości i dostępności do instytucji UE, zwiększenie poziomu wiedzy na temat wykorzystania budżetu UE oraz poddanie instytucji unijnych większej kontroli obywateli. 3 maja 2006 r. została opublikowana "Zielona księga" w sprawie Europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości. Tego samego dnia rozpoczęto publiczne konsultacje, inicjując tym samym debatę na temat lobbingu, wprowadzenia przepisów zobowiązujących państwa członkowskie do publikowania informacji o beneficjentach środków unijnych przyznanych w ramach zarządzania dzielonego, a także stosowanych przez Komisję sposobów prowadzenia konsultacji.
|
Inicjatywy Wspólnoty |
Inicjatywy Wspólnotowe są specyficznymi instrumentami polityki strukturalnej Unii Europejskiej, proponowanymi przez Komisję państwom członkowskim w celu wsparcia działań, które wpływają na rozwiązanie problemów o specjalnym wymiarze europejskim. Stanowią one uzupełnienie funduszy strukturalnych. W latach 1994-1999 Inicjatywy Wspólnoty stanowiły 10% wartości środków Funduszy Strukturalnych, z tego jeden punkt procentowy był przeznaczony na tzw. akcje innowacyjne. Były to: INTERREG II, LEADER II, REGIS II, NOW, YOUTHSTART, HORIZON, INCLUSION, ADAPT i ADAPT BIS, RECHAR II, RESIDER II, RETEX, KONVER, SMEs, URBAN, PESCA i PEACE.
W roku 2000 nastąpiła redukcja liczby inicjatyw UE z 13 do 4. Są to: INTERREG (wsparcie dla projektów współpracy transgranicznej i międzynarodowej); LEADER (wsparcie dla projektów rozwoju obszarów wiejskich); URBAN (przeciwdziałanie zjawiskom kryzysowym w centrach miejskich, dotkniętych bądź zagrożonych masowym bezrobociem i różnymi formami patologii społecznej); EQUAL (współpraca w zakresie pomocy w uzyskiwaniu pracy dla grup społecznych szczególnie narażonych na bezrobocie i wykluczenie z rynku pracy). Od 2000r. nastąpiło zmniejszenie nakładów na Inicjatywy z 9% do 5,35% środków przeznaczonych na Fundusze Strukturalne (10,4 mld euro).
|
Instrument Przedakcesyjnej Polityki Strukturalnej |
Był jednym z trzech (razem z Phare i Sapard) przedakcesyjnych instrumentów pomocy Unii Europejskiej dla dziesięciu państw kandydujących. Opracowany przez Komisję Europejską w 1998 roku instrument finansowy. W okresie 2000-2003 budżet ISPA wyniósł 1,040 mld euro rocznie, z czego Polsce przysługiwało od 30 do 37 procent tej kwoty, czyli średnio około 348 mln euro. Podział środków oparty był o następujące kryteria: liczba ludności, wielkość PKB na głowę mieszkańca liczonego według parytetu siły nabywczej oraz powierzchnia kraju. Wzorowany na Funduszu Kohezji, przeznaczony dla dużych projektów inwestycyjnych o wartości powyżej 5 mln euro. Wsparcie obejmuje działania w zakresie środowiska naturalnego oraz dostosowania sieci komunikacyjnych i transportowych do standardów europejskich.
Od 1 maja 2004 r. Polska przestała być beneficjentem funduszu ISPA, choć projekty finansowane ze środków tego funduszu będą nadal realizowane w ramach Funduszu Spójności.
|
Inteligentna Energia Program dla Europ |
Obejmuje działania mające na celu przyspieszenie absorpcji i propagowanie rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną, a także zwiększenie inwestycji w propagowanie odnawialnych źródeł energii. Częścią tego podprogramu są takie działania, jak SAVE, ALTENER, czy STEER.
|
INTERREG |
Inicjatywa Unii Europejskiej zainicjowana w 1990 roku, dotycząca przede wszystkim przedsięwzięć w zakresie infrastruktury, współpracy publicznych przedsiębiorstw zaopatrzeniowych, małych i średnich firm, wspólnych inicjatyw w zakresie ochrony środowiska naturalnego, rozwoju turystyki przygranicznej i agroturystyki. Program ten jest zasilany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (FEDER) oraz Fundusz Spójności, a środki są przyznawane i nadzorowane przez komitety nadzorcze.
|
ISPA |
Instrument Przedakcesyjnej Polityki Strukturalnej
|